[info nr 677][Autor: p. M. Pyszny][Dodano: 24.10.2018r. 21:06]
Niezapomniana lekcja patriotyzmu w CKE
Poprzez piękny program artystyczny społeczność Szkoły Podstawowej nr 5, pragnęła pokazać swe umiłowanie ojczyzny- Polski, oddać hołd bohaterom i zapewnić o pamięci wobec tych, którzy polegli za wolność i niepodległość.

W historii Polski, tak się składa,
Był kiedyś ponad wiek niewoli;
Jedenastego listopada
Nasz kraj z niewoli się wyzwolił.
I wtedy myśl powstała taka,
By przez szacunek dla przeszłości,
Ten dzień na zawsze dla Polaka,
pozostał
Dniem Niepodległości

Akademia zaprezentowana 20 listopada 2018r. była jednym z wielu elementów obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Uczniowie SP 5, od klas najmłodszych do najstarszych, zaprosili licznie przybyłych do CKE gości do muzycznej i teatralnej podróży przez wieki polskich doświadczeń, walk, poświęceń. Zaprezentowali również swoje rozumienie patriotyzmu i wolności a także liczne talenty: muzyczne, taneczne, recytatorskie.

Galeria zdjęć >>

Zaproszonych na uroczystość gości powitała pani dyrektor SP 5 – Małgorzata Marciniak w towarzystwie przewodniczącego Rady Rodziców – pana Mariusza Marszałka oraz Samorządu Szkolnego: Hanny Gocyk, Katarzyny Buszki i Jakuba Lisaka. Wspaniałego spotkania, wpisującego się w ogólnopolskie obchody stulecia odzyskania niepodległości, pogratulował zebranym burmistrz gminy i miasta pan Wiesław Janiszewski.

Okazji do wzruszeń i poczucia dumy było bardzo wiele, uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem sztandarów Szkoły Podstawowej nr 5 oraz Gimnazjum nr 4 a także prezentacją multimedialną ukazującą udział całej szkoły w ogólnopolskim projekcie – Rekord dla Niepodległej. Utwory muzyczne wykonane przez chór, zespół muzyczny, zespół dzwonkowy pod kierunkiem pani Anny Jędrzejak pięknie odzwierciedlały trudne polskie losy. Różnorodne i zachwycające były prezentacje klas: I a, I b, I c, II a, II b, II c, III a, Iv a, Iv b, Iv d, III a gimnazjum przygotowane pod okiem wychowawców. Całość przepięknie przeplatali recytatorzy: Wiktoria z VI a, Mateusz, Jadzia, Adam, Dominik, Judyta z Iv b, Zuzia, Nadia, Szymon, Kuba, Kacper z V c, Kuba, Kacper, Bartek z V a, Kasia i Agnieszka z III a gimnazjum, Wojtek, Hania, Miłosz, Kuba, Zosia, Sabina, Magda, Daniel, Seweryn z VIII a, ciekawa była również scenka ukazująca losy latarnika – Skawińskiego w wykonaniu klasy VIII a.

To jest właśnie Polska! Nasza praca, talenty i zaangażowanie, biało – czerwone barwy lśniące na scenie, radość dzieci, duma rodziców!

Zdjęcia na www.czerwionka-leszczyny.pl >>

Zdjęcia: p. A. Lechowska