[info nr 673][Autor: p. M. Pyszny][Dodano: 07.09.2018r. 20:40]
Narodowe Czytanie w Szkole Podstawowej nr 5 w Czerwionce

Po raz kolejny z inspiracji Prezydenta RP zapraszamy do udziału w ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie. W tym roku zapraszamy do zapoznawania się z treścią dzieła Stefana Żeromskiego „Przedwiośnie”, można także wybrać dzieła ze zbioru 44 tekstów Antologii Niepodległości.

Przedwiośnie to ostatnia powieść Stefana Żeromskiego, która została opublikowana w 1924 roku. Pisarz dokonał w niej bilansu pierwszych lat niepodległości Polski, zwracając uwagę na entuzjazm, chęć odbudowy państwa, ale także na błędy i zaniechania. Książka stanowiła zachętę do wspólnej debaty nad kształtem II Rzeczypospolitej.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa w kolejnych latach Quo vadis Henryka Sienkiewicza i Wesele Stanisława Wyspiańskiego. Szczegóły na stronie www.prezydent.pl >>

Proponujemy uczniom SP 5 w ramach Narodowego Czytania:
- czytanie fragmentów Przedwiośnia na lekcjach
- konkurs dla klas II, III, IV na zakładkę do książki z motywem Przedwiośnia i NC
- konkurs recytatorski na podstawie tekstów z Antologii Niepodległości
- konkurs wiedzy o Przedwiośniu, Żeromskim i akcji NC dla klas V- VIII.
- konkurs plastyczny – ilustracja do Przedwiośnia

Regulaminy konkursów dostępne będą u nauczycieli polonistów i wychowawców klas II – III. Otrzymaliśmy z kancelarii Prezydenta RP, po zalogowaniu się do akcji, pamiątkową pieczęć NC, każdy uczeń szkoły może ją mieć jej kopię w zeszycie!

Zapraszamy również do CKE w poniedziałek 10 września o 17.00 Czytać będziemy "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego. Gościem specjalnym będzie dziennikarka, prezenterka telewizyjna - Marta Manowska.

Zapraszamy do lektury!

Zdjęcia: p. M. Pyszny