[info nr 669][Autor: p. Małgorzata Pyszny][Dodano: 21.05.2018r. 20:13]
Święto szkoły i jej patrona

18 maja społeczność Szkoły Podstawowej nr 5 oraz gimnazjaliści obchodzili święto szkoły i jej patrona, bowiem Henryk Sienkiewicz na sztandarze SP 5 pojawił się dwa lata temu, natomiast Gimnazjum nr 4 swój sztandar z sylwetką Noblisty otrzymało trzynaście lat temu. Choć pogoda była niepewna, to uczniom i pracownikom SP 5 nie brakowało entuzjazmu i chęci do świętowania!

Zdjęcia z akademii (autor: p. Anna Lechowska) >>

Henryk Adam Aleksander Pius Sienkiewicz herbu Oszyk, kryptonim „Litwos” urodził się 5 maja 1846 roku w Woli Okrzejskiej na Podlasiu. Ze względu na rocznicę urodzin patrona święto szkoły obchodzimy zawsze w maju i już od początku miesiąca rozpoczynamy przygotowania do tej wspaniałej uroczystości.

Zdjęcia z akademii (autor: admin) >>

W tym roku w prawie we wszystkich klasach odbył się konkurs wiedzy o szkole i Henryku Sienkiewiczu – Milionerzy. Główna nagroda padła kilkukrotnie w klasach III SP, natomiast w klasach starszych do zdobycia miliona brakowało jednej trafnej odpowiedzi. Uczniowie całej szkoły mogli również sprawdzić się w konkursach ortograficznym, plastycznym, recytatorskim, konkursie na najlepszą gazetkę pod tytułem – Europejski wymiar dzieła Henryka Sienkiewicza. Nowością był przeprowadzony po raz pierwszy w tym roku konkurs kulinarny – Zasmakuj w Sienkiewiczu, inspirowany książką Remigiusza Rączki. Laureaci wszystkich konkursów otrzymali 18 maja podczas uroczystego apelu z rąk pani dyrektor szkoły – Małgorzaty Marciniak oraz pani wicedyrektor – Ewy Szopy i Henryka Sienkiewicza, w którego rolę wcielił się w tym roku uczeń klasy VII a –Miłosz Marszałek – piękne nagrody ufundowane przez: Urząd Gminy Czerwionka – Leszczyny, Firmę – Promet, Radę Rodziców, Samorząd Uczniowski SP 5.

18 maja uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w kościele NSPJ w Czerwionce, ksiądz proboszcz Antoni Szczypka tłumaczył zebranym uczniom, że mają pięknego patrona, którego książki warto czytać !

Zdjęcia z pikniku (zdjęcia: admin) >>

W szkole cała społeczność SP 5 mogła podziwiać talenty aktorskie uczniów klas: III c gimnazjum, VII a SP , IV a SP , przygotowali oni bowiem piękną inscenizację na podstawie dzieł Sienkiewicza: Quo vadis, Latarnika i Janka Muzykanta. Henryk Sienkiewicz w swych dziełach chciał pokazywać jak żyć, ukazywać bohaterów dla których miłość, przyjaźń, prawda, patriotyzm były wartościami najważniejszymi i te elementy jego twórczości w odniesieniu do XXI wieku wyeksponować chcieli młodzi aktorzy, wzbudzając wzruszenie i entuzjazm publiczności

Dalsza część uroczystości – piknik rodzinny odbywał się terenie placu szkolnego i Orlika. Atrakcją nie tylko były: wspaniałe występy inspirowane dziełami patrona: Janka Muzykanta, Krzyżaków, Pana Wołodyjowskiego, W pustyni i w puszczy”; recytacje laureatów powiatowych konkursów, śpiewy, pokazy tańców, zagadki, śląskie zabawy; ale i kąciki gier i zabaw, śląskiej godki, nauki; pokazy OSP Czerwionka, dmuchane zamki, mecz piłkarski; wspaniała kuchnia oferująca : ciasta, krupnioki, kiełbaski, placki, zapiekanki. Po raz kolejny społeczność szkoły udowodniła, że jest zgarną ekipą!

Było naprawdę miło i ciekawie ! Dziękujemy wszystkim uczniom, rodzicom, pracownikom szkoły i jej przyjaciołom za działanie, zaangażowanie i obecność !

Opracowanie: p. Małgorzata Pyszny
Zdjęcia: admin, p. Anna Lechowska