[info nr 666][Autor: p. E. Inglot][Dodano: 19.03.2018r. 15:14]
„Oddać wszystko, żeby wszystko mieć”
16 lutego 2018r. młodzież naszej szkoły: kl. VII SP, kl. II i III G4, w skupieniu, poruszeni i przejęci oglądali w Teatrze Ziemi Rybnickiej widowisko patriotyczne

info 66616 lutego 2018r. młodzież naszej szkoły : kl. VII SP , kl. II i III G4 , w skupieniu , poruszeni i przejęci oglądali w Teatrze Ziemi Rybnickiej widowisko patriotyczne , na które składały się pieśni wojenne połączone etiudami teatralnymi ukazujące wybrane dokonania niepodległościowe widziane okiem młodych artystów , we współpracy z muzykami, wokalistami i tancerzami z Młodzieżowego Domu Kultury oraz z udziałem Orkiestry Wojskowej w Bytomiu, Dobromira Makowskiego i Tadeusza Kolorza.
Mogliśmy zobaczyć i przeżywać widowisko , które od lirycznego obrazu do pieśni „Deszcze niespokojne” przez dramatyczną sytuację „Dziewczyny z granatem” ukazuje wspomnienia kombatanta wojennego, w którego postać wcielił się Tadeusz Kolorz. Opowieść o młodych ludziach, którzy spotykają na swojej drodze starego żołnierza. Sytuacja, która może się zdarzyć w prawdziwym świecie. Młodzież contra starszy człowiek, który zadziwia, rozśmiesza, wzbudza szacunek i w końcu wzrusza. Historia o tym co w życiu ważne: walka o wolność, pamięć, szacunek. Wspomina bohaterów II wojny światowej, żołnierzy wyklętych i zagraniczne misje pokojowe. Zaskakująca puenta, która zmusza do myślenia… Jeszcze możemy posłuchać wojennych opowieści z ich ust, bo żyją obok nas. Obyśmy tylko nie uświadomili sobie tego zbyt późno. Widowisko to było nie tylko fantastyczną lekcją historii, ale również ciekawą lekcją wychowania obywatelskiego i patriotycznego.

info_666

Opracowanie: p. E. Inglot