[info nr 626][Autor: p. M. Pyszny][Dodano: 22.05.2017r. 20:02]
CZYTANIE JEST PRZYGODĄ!
Pod takim hasłem odbyło się w Zespole Szkół nr 3 18 maja spotkanie miłośników czytania

Organizatorzy zaplanowali bogaty program: rejonowy konkurs czytelniczy, autorskie spotkanie z pisarką , wykład dla nauczycieli oraz program artystyczny składający się z występów muzycznych i recytatorskich utalentowanych uczniów Zespołu Szkół nr 3.

Konkurs otwarła, witając zgromadzonych gości, dyrektor ZS nr 3 Małgorzata Marciniak. Gośćmi honorowymi spotkania były: Pełnomocnik ds. społecznych Aleksandra Chudzik, Przewodnicząca Komisji kultury, oświaty i sportu Rady Miejskiej w Czerwionce-Leszczynach Stefania Szyp oraz rzecznik prasowa – Hanna Pióreczka – Nowak. Na zaproszenie organizatorów z Warszawy przybyła pisarka i tłumaczka – Monika Kowaleczko – Szumowska .

Prowadzący spotkanie uczniowie ZS 3 – Karol, Dominika i Weronika przypominali, że spotykamy się z kilku powodów: minionego ( 8 maja ) dnia bibliotekarza i bibliotek , zbliżającego się Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom oraz zaplanowanego na kolejny dzień święta szkoły i patrona – Henryka Sienkiewicza .

Zobacz zdjęcia >>

Do ZS3 na konkurs czytelniczy przybyła rekordowa liczba 41 uczniów z 18 szkół , musieli się oni zmierzyć z testem dotyczącym książek : Brulion Bebe B. , Samotni.pl , Fotel czasu, Machiną przez Chiny oraz Fajna ferajna. Organizatorki konkursu- Bogusława Jankowska i Małgorzata Pyszny co roku wybierają dla uczniów książki, które maja zachęcać do czytania, poznawania historii naszego kraju, uczyć patriotyzmu lub opowiadać o problemach młodych ludzi i ich uczuciach. Poziom tegorocznych prac konkursowych był bardzo wysoki ! Pasje czytelnicze uczniów, ich dojrzałość emocjonalna i wspaniałe wypowiedziami są godne podziwu. .Ze względu na to wyłoniono w każdej kategorii po kilku laureatów . Grupa wiekowa gimnazjum: I miejsce –Kinga Borkowska ZS w Pietrowicach Wielkich oraz Alicja Płonka ZS 1 Leszczyny, II miejsce Maria Malcherczyk ZS Bełk, III miejsce Zuzanna Bednarczyk ZS 1, Agata Rożek ZS 2, Antonina Mazur G 5, Anna Rogowska G 6 . Kategoria SP ( klasy IV- VI) I miejsce Ewa Buszka SP 6 Czuchów, Natalia Gmyrek SP 5 Czerwionka, Michał Majdzik SP Bełk, II miejsce Martyna Smakowska SP 1 Leszczyny, Dominika Gurowiec – SP Szczejkowice , III miejsce Magdalena Myszkowska SP 5, Paulina Jądro SP Książenice, Patrycja Pala SP 3 Leszczyny, Iv miejsce Martyna Gajek – SP 8, Karol Dobrowolski SP Bełk , Martyna Buczma – SP 4 . Nagrody i upominki dla uczniów ufundowali Urząd Gminy i Miasta Czerwionka - Leszczyny, WOM Rybnik i wydawnictwo Nowa Era.

Spotkanie było przeplatane występami artystycznymi utalentowanych muzycznie uczniów ZS 3 przygotowanych pod kierunkiem pani Anny Jędrzejak, wystąpiła również solistka – Klaudyna Siwek oraz klasa II SP 5, która zdobyła wraz ze swą wychowawczynią panią Gabrielą Galicą – Uszczyk I miejsce w szkolnym festiwalu pieśni patriotycznej. Młodzi recytatorzy, laureaci powiatowego konkursu – Karol Bociek, Weronika Strzelczyk, Hanna Gocyk oraz Wiktoria Mikosz zachęcali do czytania utworów literackich Wandy Chotomskiej, Adama Bahdaja , Marii Pawlikowskiej Jasnorzewskiej.

Gdy uczniowie zmagali się z testem konkursowym nauczyciele mogli uczestniczyć w spotkaniu metodycznym dotyczącym czytania- Lektura i kultura. Bardzo ciekawe były spotkania z pisarką Moniką Kowaleczko – Szumowską dla nauczycieli, uczestników konkursu oraz uczniów klasy IV i VI SP 5 , można było się dowiedzieć – jak zostać pisarzem, skąd czerpać pomysły, ile zarabia pisarz i czy twórczość jest opłacalna ? Atrakcją spotkania było również zdobycie autografu pisarki .

Gratulujemy uczestnikom spotkania- uczniom i nauczycielom zapału do czytania.

DZIĘKUJĘ SERDECZNIE WSZYSTKIM UCZNIOM I NAUCZYCIELOM ORAZ PRACOWNIKOM ZS 3, KTÓRZY PRZYCZYNILI SIĘ DO ORGANIZACJI KONKURSU!

Pamiętajmy czytanie zbliża , czyni człowieka lepszym, wyrywa go z intelektualnej drzemki , człowiek dzięki lekturze myśli, rozważa, problematyzuje rzeczywistość , uczy się , bawi !

Zdjęcia: p. M. Pyszny