[info nr 620][Autor: admin; p. G. Królak][Dodano: 14.03.2017r. 21:10]
Święto matematyki w G4
Już kolejny raz obchodzimy w naszej szkole Święto Matematyki, które ma ścisły związek ze Światowym Świętem Liczby Pi.

Pomysł święta liczby Pi pochodzi z USA, gdzie obchodzi się dodatkowo jeszcze Dzień Przybliżenia Liczby Pi (22 lipca, gdyż w przybliżeniu π = 22/7) oraz inne niezwykłe święta jak Dzień Mola (2 czerwca). Dzień Pi (Pi Day) po raz pierwszy obchodzono w 1988 roku w Instytucie Exploratorium. Wybór daty był nieprzypadkowy, gdyż w amerykańskim zapisie daty jest to 3.14, czyli pierwsze trzy cyfry rozwinięcia π. Świętowanie miało i ma obecnie na celu popularyzowanie wszystkich nauk ścisłych (nie tylko matematyki). Ponadto, trzeba dodać, że właśnie 14 marca jest dniem urodzin Alberta Einsteina, którego znaczenia dla nauki nie sposób podważyć.

Jak to było rok temu >>

KAŻDY MOŻE ZNALEŹĆ W ROZWINIĘCIU LCZBY PI SWOJĄ DATĘ URODZIN

info_620

Dnia 21.03.17r. obchodziliśmy w naszej szkole Gimnazjalne Święto Matematyki. Chcieliśmy udowodnić, że matematyka, to nie tylko trudne zadania, "suche liczby" i abstrakcja, ale również znakomita zabawa i pasjonująca przygoda.

Obchody święta matematyki miały charakter konkursów indywidualnych i międzyklasowych. Część z nich odbyła się z okazji międzynarodowego dnia liczby pi - 14 marca, a część z okazji pierwszego dnia wiosny.

Najwięcej emocji towarzyszyło indywidualnemu konkursowi na najwięcej zapamiętanych cyfr rozwinięcia dziesiętnego liczby pi. W tamtym roku rekord należał on do Weroniki Rudol i wynosił on 200 cyfr po przecinku. W tym roku wyniki to:
1 miejsce - Martyna Żółkiewicz (3a) - 60 cyfr
2 miejsce - Aleksandra Leśnik (3b) - 37 cyfr
3 miejsce - Magdalena Marek (2b) - 29 cyfr

Wyróżnienia otrzymali Wojciech Tokarz z klasy 1b, Wiktoria Kuczera (1a), Damian Penkała (2c) i Mateusz Słupik (2a). W nagrodę otrzymali przyrządy geometryczne, tak bardzo potrzebne na lekcjach matematyki.

Zobacz galerię >>

21 marca odbyły się dwa konkursy : pierwszy polegał na przedstawieniu biografii wylosowanego matematyka, a drugi na zaprezentowaniu reklamy matematyki. Reklamy w wykonaniu klas 1b, 2b i 2c zostały ocenione najwyżej. Szkoda tylko, że uczniowie klas 3b, 2a i 3a nie brali udziału we wszystkich konkurencjach.

Podsumowując wszystkie organizowane konkursy, jury w składzie: pani dyrektor Małgorzata Marciniak, pani wicedyrektor Ewa Szopa i pani Anna Lechowska, ustaliło wyniki końcowe:
1 miejsce zajęła klasa 2b
2 miejsce – klasa 1b
3 miejsce – 3a
4 miejsce - 2c
5 miejsce - 1a
6 miejsce - 3b
7 miejsce - 2a
Najlepsze trzy klasy otrzymały słodkie upominki.

Oprawę uroczystości zapewnili Adam Kohut i Magda Marek, recytując wiersz o liczbie zero oraz od strony muzycznej - Klaudyna Siwek.
Dziękujemy wszystkim za udział w tym święcie, a Radzie Rodziców za ufundowanie nagród.

Opracowanie: admin; p. G. Królak
Zdjęcia: admin