[info nr 569][Autor: p. M. Pyszny][Dodano: 22.05.2016r. 23:41]
Nasze wspaniałe stulecie!
19 i 20 maja 2016 roku obchodziliśmy wielkie święto szkoły – jej stulecie i choć na przestrzeni wieku szkoła funkcjonowała jako SP 2, SP 5, G 4, ZS 3, to wiemy, że nie nazwy się liczą, lecz ludzie, którzy szkołę tworzą: jej uczniowie, nauczyciele, pracownicy, rodzice.

Nasza szkoła stoi niezmiennie wśród familoków od stu lat !

Uroczystość szkolna zgromadziła wielu zacnych gości, którzy pracowali na jej dobre imię, wspomagali ją, współpracowali w różnych dziedzinach na przestrzeni ostatnich lat. Dziś szkoła zachwyca pięknym wyglądem po modernizacji i wspaniałymi osiągnięciami!

W maju 2016 roku minęło sto lat od powstania w Czerwionce drugiej szkoły podstawowej, jej uroczystego otwarcia dokonano 6 maja 1916 roku. Ale świętowaliśmy w czwartek również drugą uroczystość - nadanie imienia Henryka Sienkiewicza Szkole Podstawowej nr 5, bowiem Gimnazjum nr 4 nosi jego imię od 11 lat.

Do stulecia społeczność szkolna przygotowywała się od ponad roku, powstawała specjalna broszura, uczniowie z nauczycielami realizowali tematyczne projekty, były konkursy szkolne i gminne, konferencja popularno – naukowa, meeting – 100 kilometrów na stulecie szkoły, powstawały wystawy, gazetki, filmik promujący szkołę, wywiad pani dyrektor dla TVT.

Około 200 osób – uczniów, rodziców, absolwentów szkoły, nauczycieli ZS 3 na czele z panią dyrektor Małgorzatą Marciniak i panią wicedyrektor Ewą Szopą pracowało, by uroczystość stulecia szkoły była zachwycająca. Co nas bardzo cieszy, cel został osiągnięty!

Zobacz galerię zdjęć z drugiego dnia >>

Pragnę serdecznie podziękować wspaniałym uczniom, którzy stworzyli dzięki swym talentom niepowtarzalną akademię.
Karolowi i Weronice za perfekcyjną dykcję i pogodę ducha i urodę.
Michałowi za przepiękne odtworzenie przemówienia Henryka Sienkiewicza.
Hani i Miłoszowi za opanowanie, urok i wprowadzenie uczniów szkoły podstawowej w świat utworów patrona.
Zuzi, Oliwii, Ani, Pawłowi za znoszenie wielu prób i powtórzeń oraz za piękne cytaty dotyczące Henryka Sienkiewicza.
Zachwycającym tancerkom: Emilii, Wiktorii, Oliwii, Amelii, Madzi, Zosi, Klaudii, Martynie, Oliwii, Karolinie za wprowadzenie w klimat dzieł – „W pustyni i w puszczy”, „Quo vadis”.
Ani, Bartkowi, Dominice za przypomnienie postaci z utworów „ Latarnik”, „Krzyżacy”.
Wspaniałej absolwentce Agacie Szwan, która zgodziła się wraz z mężem wykonać „ Dumkę na dwa serca” z filmu „ Ogniem i Mieczem”. Pamiętamy to jej przepiękne wykonanie z uroczystości nadania imienia H. Sienkiewicza sprzed 11 lat.
Kamilowi i Weronice, którzy perfekcyjnie prowadzili całą uroczystość, posługując się godką śląską i poprawną polszczyzną.
Klaudynie zachwycającej wszystkich głosem i urodą solistce.
Agnieszce, Madzi, Ani, Wojtkowi, Madzi – za stworzenie niepowtarzalnej i wzruszającej scenki – W śląskiej kuchni.
Dominice – za pięknie opowiedzianą po śląsku historię szkoły i familoków.
Nadii – młodziutkiej dzieweczce ze Śląska.
Wojtkowi zawsze chętnemu do pomocy śląskimu karlusowi za prezentację tekstu o downyj szkole i jego familiji.
Damianowi za instrumentalne wykonanie fragmentu utworu zespołu „Kowole”.
Marcinowi, Kamilowi, Pawłowi, Jankowi, Karolowi, Dominikowi, Mateuszowi za zaangażowanie, pomoc w przenoszeniu i gromadzeniu rekwizytów oraz perfekcyjne wykonanie scenki z utworu W. Szewczyka – „Kleszcze”.
Oli, Julii, Kindze, Julii, Martynie, Lidce za przypomnienie historii Powstań Śląskich i niepowtarzalny urok dziewcząt klasy VIII a.
Agnieszce za wspaniałe posługiwanie się śląską mową, spokój i opanowanie, kulanie karminadli, przedstawienie historii szkoły ostatnich lat.
Absolwentkom SP 5 – Joli i Werce za poświęcony czas oraz ich dzieciom uczniom SP 5 Adasiowi i Nadii za piękne wprowadzenie wszystkich w klimat familokowego życia piosenką „Przyjdź na ławka pod familok”.
Niepowtarzalnym sąsiadkom z familoków – Dominice, Patrycji, Martynie, Lidce, Kindze – za zabawną scenkę o szkole i Czerwionce.
Hani, Miłoszowi, Sabince, Danielowi, Werce, Sewerynowi, Wiktorii, Justynie za piękne uczniowskie życzenia dla szkoły.
Wspaniałym utalentowanym muzycznie i aktorsko uczniom klas: III a, II c, III b, I d, I c, II a, I a, II b, I b za ogromne zaangażowanie dzieci, ich nauczycieli i rodziców, perfekcyjne występy, cudowne stroje, uśmiechy i znoszenie niezliczonej ilości prób!
Chórowi szkolnemu składającemu się w tej niepowtarzalnej okazji z uczniów, nauczycieli, absolwentów szkoły wielkie podziękowanie za poświęcony czas, hołd za talent i podziękowanie za wzruszenie, które daliście nam wszystkim.
Nikoli i Kamilowi – za oryginalny rockowy występ.
Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli nam w przygotowaniach do tej uroczystości, szyjąc i gromadząc stroje, organizując rekwizyty, przynosząc kwiaty, dekoracje, uczestnicząc w próbach, przygotowując klasy i salę gimnastyczną na ten wspaniały jubileusz!

Szkoła przybrała na swe święto piękny wygląd, 19 i 20 maja odwiedziło ją wielu gości, absolwentów, rodziców, kto jeszcze z uczniów nie miał okazji podziwiać wspaniałych wystaw, gazetek, prezentacji, nowego sztandaru, pamiątkowej tablicy, muzeum H. Sienkiewicza – zapraszamy w najbliższych dniach !

Nasze wielkie stulecie było wspaniałe, kto chce podziwiać po raz kolejny talenty uczniów ZS 3 zapraszamy na Industriadę 11 czerwca.

Zdjęcia: admin