[info nr 564][Autor: p. M. Łubkowska][Dodano: 18.04.2016r. 20:57]
Hanna Pasterny - pisarka, dla której niemożliwe staje się możliwe…

12 kwietnia 2016 roku klasa 2 b wzięła udział w spotkaniu z pisarką Hanną Pasterny, autorką takich książek, jak „Moje podróże w ciemno”, „Tandem w szkocką kratkę”, „Jak z białą laską zdobywałam Belgię”. Spotkanie odbyło się w CKE, przy współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną w Czerwionce. Autorka dzieliła się ze słuchaczami wrażeniami z podróży, opowiadała anegdoty ze swojego życia, odpowiadała na pytania zaciekawionej jej życiem publiczności.

Hanna Pasterny urodziła się w 1979 roku. Mieszka w Jastrzębiu - Zdroju. Jest niewi-doma od urodzenia. Gdy miała pięć lat, rozpoczęła edukację w ośrodku dla niewidomych w podwarszawskich Laskach.

Kolejnym etapem było liceum sióstr urszulanek w Rybniku. Wybrała je ze względu na wysoki poziom, duży nacisk na naukę języków obcych oraz propagowane wartości.

Zamierzała studiować anglistykę. Jednak półtora miesiąca przed maturą zmieniła zdanie i przyszłość postanowiła związać z językiem francuskim. Bez problemu zdała egzamin wstępny do sekcji francuskiej Nauczycielskiego Kolegium Języków Obcych w Jastrzębiu. W czerwcu 2009 ukończyła podyplomowe studia logopedyczne na Uniwersytecie Śląskim

Obecnie pracuje jako konsultantka ds. osób niepełnosprawnych w stowarzyszeniu Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS w Rybniku. Wcześniej uczyła francuskiego w szkole podstawowej, prowadziła zajęcia logopedyczne w przedszkolu z niewidomymi dziećmi ze sprzężoną niepełnosprawnością. Czasami uczy brajla i prowadzi szkolenia o komunikacji z osobami niepełnosprawnymi. Angażuje się w wolontariat. Jest współzałożycielką koła Polskiego Związku Niewidomych.

Prócz francuskiego zna dobrze angielski (ma certyfikat Cambridge FCE) i podstawy hiszpańskiego. Uwielbia podróże. Poza Europą była w Izraelu i Stanach Zjednoczonych. Marzy jej się wyjazd do Kanady i Szwajcarii.

To było bardzo ciekawe spotkanie; cieszymy się, że osobiście mogliśmy poznać tę wyjątkową i dzielną kobietę, autorkę tak niezwykłych książek.

Zainteresowanych zapraszamy na stronę: http://www.hannapasterny.pl/ oraz http://www.rybnik.pl/bsip/publik/Pasterny.pdf.

Opracowanie: p. M. Łubkowska
Zdjęcia: p. M. Łubkowska