[info nr 560][Autor: L. Skiba i K. Kluczniok][Dodano: 23.03.2016r. 19:09]
Z wizytą w Muzeum Śląskim
9 lutego 2016 roku odbyła się wycieczka szkolna do Muzeum Śląskiego w Katowicach

Młodzież klas trzecich i uczniowie realizujący projekt "Echa powstań Śląskich na tle czerwieńskiej społeczności." wzięli udział w lekcji muzealnej poświęconej dziejom Śląska. Dzięki bardzo ciekawej ekspozycji w formie tunelu czasu, uczniowie mogli zapoznać się w porządku chronologicznym z dziejami naszego regionu. Na szczególną uwagę zasługuje wielka ilość multimediów, interaktywnych paneli. Nasze zainteresowanie wzbudził wiek XIX i XX, czas przemysłowych przeobrażeń, rodzących się fortun i zawirowań wojennych. W czasie zwiedzania młodzież z grupy projektowej realizowała swoje zadanie. Miało ono polegać na wyszukaniu siedmiu najważniejszych dla Śląska wydarzeń.

Wybraliśmy je oto one:
a) 900 rok - Śląsk w granicach Państwo Wielkomorawskiego
b) 907 rok - Śląsk pod rządami Czech
c) 990 rok - Śląsk w granicach państwa Polski
d) 1335 rok - Śląsk znów pod rządami Czech
e) 1526 rok - Śląsk przechodzi pod panowanie Austrii
f) 1740 rok - Śląsk pod rządami Prus/Niemiec, era uprzemysłowienia
g) 1922 rok - Śląsk z powrotem wraca do Polski.

Opracowanie: Lidia Skiba i Kinga Kluczniok z kl.IIa
Zdjęcia: Martyna Żółkiewicz z kl.IIa