[info nr 542][Autor: p. M. Pyszny][Dodano: 21.12.2015r. 16:15]
Makówkowy Festyn w Czerwionce
Wyjątkowy klimat zagościł 19 grudnia na terenie osiedla familoków w Czerwionce. Po raz kolejny został zorganizowany jarmark bożonarodzeniowy – „Święto Makówek”

info 542Od ponad 150 lat makówki są zawsze najbardziej oczekiwanym daniem na wigilijnym stole. Podaje się je na samym końcu wieczerzy, a ich spożycie zapewniało, że rodzina będzie się trzymać razem, nie rozejdzie się. Makówki jadło się przez całe święta. A powinno ich starczyć do rana po drugim dniu świąt. Dlatego przygotowywało się je w wielkich naczyniach w ilościach naprawdę imponujących, tak żeby każdy mógł się najeść nimi do syta.

W tym roku swoje pomysły na potrawy świąteczne zaprezentowała na festynie Emilia Domaradzka, uczestniczką Hell's Kitchen, mieszkanka gminy Czerwionka – Leszczyny.

O stworzenie świątecznej atmosfery na scenie zadbały dzieci z Klubu Kultury w Dębieńsku oraz Świetlicy Dzieci i Młodzieży w Czuchowie. Był też popis tańca , wykonany przez młodych adeptów szkoły tańca oraz piękne występy przedszkolaków z Przedszkola nr 8 im. Krasnala Hałabały z dzielnicy Dębieńsko.

Nie mogło też wśród familoków zabraknąć występów uczniów z Zespołu Szkół nr 3, zaprezentowali się w pięknym programie świątecznym : Zespół wokalny "SKOWRONKI", Klaudyna Siwek, Trio muzyczne - Karol Bociek, Ania Wencel, Martyna Żółkiewicz oraz uczniowie klasy V a – Weronika, Seweryn, Daniel, Miłosz, Klaudia, Magda, Natalia, Sabina, Zosia, Hania.

Jarmarkowi w Czerwionce towarzyszyła wyjątkowa atmosfera, którą stworzyli wszyscy uczestnicy – koła gospodyń, utalentowane dzieci na scenie, mieszkańcy, którzy zdobywają wymarzone choinki, zadowoleni ze spotkania z Mikołajem najmłodsi. W przedświątecznym zabieganiu była to miła okazja, aby na chwilę poczuć prawdziwą radość !

Zdjęcia: p. M. Pyszny