[info nr 541][Autor: uczniowie klas III][Dodano: 30.11.2015r. 21:06]
Uczniowie klas III gimnazjum na zajęciach terenowych w Rudach Raciborskich

„Kształcenie człowieka należy rozpoczynać w wiośnie życia. Trzeba ludzi uczyć w granicach możliwie najszerszych, nie tylko z książek czerpać mądrość, ale z nieba, ziemi, z dębów i buków. Całe życie jest szkołą”. Jan Amos Komeński

Jak co roku uczniowie klas trzecich uczestniczyli w zajęciach terenowych w Rudach Raciborskich. Program zajęć obejmował treści przyrodnicze, historyczne i plastyczne. Uczniowie zapoznali się z osobliwościami dendrologicznymi parku przypałacowego w Rudach, historią Pocysterskiego Zespołu Klasztorno-Pałacowego, będącego nie tak dawno również siedzibą książęcą, poznali barokowe i neogotyckie detale architektury. Ten jeden z najcenniejszych architektonicznych zabytków Górnego Śląska - chluba i wizytówka całego województwa śląskiego pozwala na bezpośrednie obcowanie z naturą i historią. Angażuje wszystkie zmysły, służy rozwijaniu spostrzegawczości, uczy kultury obcowania z przyrodą i historią, zmienia mentalne nastawienia: bezrefleksyjna eksploracja ustępuje na rzecz bardziej uwrażliwionej na pewne zjawiska kontemplacji. Niewątpliwie taki rodzaj edukacji wszystkim uczestnikom bardzo się spodobał.

Opracowanie: uczniowie klas III
Zdjęcia: uczniowie klas III, stopka.flog.pl