[info nr 537][Autor: p. M. Pyszny][Dodano: 30.11.2015r. 19:57]
Odwiedź zabytkowe osiedle familoków w Czerwionce! Nasza szkoła była współorganizatorem konferencji
Spotkanie stanowiło okazję do prezentacji zabytkowego osiedla familoków w Czerwionce – przedstawienia jego przeszłości i teraźniejszości, promocji rodowitej tradycji, wymiany doświadczeń, prezentacji talentów uczniów

info 537Podczas konferencji spotkali się nauczyciele i dyrektorzy placówek oświatowych - miłośnicy i pasjonaci edukacji regionalnej z terenu Czerwionki – Leszczyn, Zabrza, Rybnika, Żor; spotkanie zaszczycili również swą obecnością zaproszeni goście i władze gminy. Konferencję otworzyli: burmistrz gminy i miasta – Wiesław Janiszewski, Sylwia Bloch – wicedyrektor WOM- u, Małgorzata Marciniak – dyrektor ZS3

Różne aspekty familokowego życia prezentowali w swych wystąpieniach prelegenci - mieszkańcy gminy, pasjonaci historii, miłośnicy Śląska. O zabytkowym osiedlu patronackim – budowie i promocji marki miejsca prezentację przedstawiła Hanna Piórecka-Nowak - rzecznik UGiM, współautorka albumowej publikacji poświeconej familokom, Anna Gudzik – nauczycielka historii i języka polskiego w ZS 3, autorka publikacji o tematyce regionalnej i historycznej wygłosiła referat - Kolonie robotnicze na Śląsku. Osiedle patronackie kopalni „Dębieńsko” w Czerwionce. Marian Uherek – dyrektor Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej, autor książki „Spacerkiem po ulicach naszego miasta” opowiedział zebranym O Rewitalizacji familoków i ich wartościach urbanistycznych. Metodyczne wskazówki zawierały kolejne prezentacje. Skąd pochodzę? Kim jestem? Dokąd zmierzam? To tytuł prezentacji opracowanej przez Aleksandrę Chudzik – pełnomocnika burmistrza do spraw społecznych. Ostatnią prelegentką była Małgorzata Pyszny, która w prezentacji - Edukacja regionalna w szkole i przedszkolu zaprezentowała swe uwagi i propozycje metodyczne opracowane na podstawie doświadczeń pedagogicznych i metodycznych. Prezentowane referaty przeplatane były pokazami zdjęć i filmów opracowanych przez uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół nr 3. Pochwaliliśmy się również naszymi śląskimi projektami i sukcesami.

Więcej zdjęć na www.czerwionka-leszczyny.com.pl >>

Ponieważ na familokach nigdy nie mogło zabraknąć humoru i zabawy, dlatego organizatorzy konferencji zadbali również o występy artystyczne, swe talenty ukazali wychowankowie Anny Jędrzejak i Małgorzaty Pyszny: Natalia Gierlich (SP 8), Zuzanna Okseniuk (SP 8), Klaudyna Siwek (ZS 3), Karol Bociek , Anna Wencel, Martyna Żółkiewicz, Dominika Szłapka, Weronika Strzelczyk (ZS 3).

Dalsza część konferencji miała charakter mniej oficjalny, uczestnicy odbyli spacer ulicami familoków, spotkanie towarzyskie w ZS 3 oraz zwiedzili Punkt Informacji Turystycznej w Czerwionce. Zachęcamy do spacerów po zabytkowym osiedlu familoków i odwiedzania Punktu Informacji Turystycznej.

Zdjęcia: M. Żółkiewicz