[info nr 534][Autor: p. M. Mazur-Zając][Dodano: 17.11.2015r. 21:48]
Szkolne Wybory Parlamentarne 2015 Pod patronatem Centrum Edukacji Obywatelskiej!

Centrum Edukacji Obywatelskiej z Warszawy po raz kolejny zaprosiło młodzież z całej Polski do udziału programie Młodzi Głosują. W tegorocznej edycji trzeba było przeprowadzić symulację wyborów parlamentarnych. Ogólnopolskie głosowanie zaplanowano na 19 października 2015 roku. W gimnazjum powołane zostały dwa zespoły. W skład głównego zespołu weszła piątka uczniów z klasy III C: Kasia, Ola, Oliwia, Adrian i Szymon. Byli oni odpowiedzialni za przeprowadzenie pro frekwencyjnych działań, za przygotowanie kart wyborczych, za wykonanie list wyborczych, za przygotowanie lokalu wyborczego, sprawozdawczość, nadzór nad liczeniem głosów oraz za spisanie protokołu wyborczego

Nauczyciel opiekun zobowiązał się do przeprowadzenia w klasach trzecich gimnazjum lekcji poświęconych władzy ustawodawczej w Polsce i jej organom.

19 października młodzież przystąpiła do głosowania. Głosujący po złożeniu podpisu na liście wyborczej od komisji otrzymał kartę do głosowania, na której znajdowało się zarejestrowanych w województwie śląskim 11 komitetów wyborczych. Krzyżykiem zaznaczał swój wybór a kartę wrzucał do urny. Po zakończeniu głosowania, szkolna komisja wyborcza podzieliła głosy na ważne i nieważne. Tych ostatnich naliczono tylko dwa. Szkolna Komisja Wyborcza odnotowała prawie 90 % frekwencję. Wyniki wyborów zgodnie z procedurą wysłała do Centrum Edukacji Obywatelskiej.

Młodzież naszej szkoły bardzo poważnie podeszła do nowej roli, świadomego obywatela, który wie, iż poprzez głosowanie ma wpływ na kształtowanie się dalszego rozwoju kraju. Ten egzamin zaliczyła na pięć.

Opracowanie: p. M. Mazur-Zając
Zdjęcia: www.ceo.org.pl