[info nr 522][Autor: Dominika Szłapka IIA][Dodano: 24.09.2015r. 10:50]
Gryfne wyrfle w Katowicach

info 522Dnia 22 września 2015 roku klasy drugie wybrały się na wycieczkę do Muzeum Śląskiego w Katowicach. Spędziliśmy miło czas na podróżowaniu wirtualnymi szlakami Górnego Śląska. Wiele interaktywnych gier i zabaw umiliło nam ten cudowny dzień. Cały budynek znajdywał się na wielu poziomach, nawet pod ziemią. Nieświadomie uczyliśmy się gwary śląskiej. Mile widziane było godanie, a nie mówienie. Zobaczyliśmy jak kiedyś wyglądał Śląsk oraz jak żyli i wyglądali ludzie kilka wieków temu. Mogliśmy się dowiedzieć, jaka była codzienność naszych przodków. Moda, auta, styl wnętrz były zupełnie inne. Nauka i szkoła dla dzieci nie były tak dostępne jak w naszych czasach. Okropnym przeżyciem była dla wszystkich mieszkańców Śląska II wojna światowa, trudne były też czasy komunizmu.

W muzeum można podziwiać multum prezentacji i filmów. Po zwiedzeniu w budynku głównych wystaw dotyczących: historii Śląska, sztuki scenografii, malarstwa polskiego, udaliśmy się pod dawny szyb pozostały wśród zabytkowych elementów Kopalni Katowice, wyjechaliśmy windą szybową na taras widokowy, z którego było widać panoramę Katowic. W sklepiku z pamiątkami mogliśmy kupić wiele interesujących przedmiotów ze słowami po śląsku. Nigdy nie zapomnę tego dnia. Z miłą chęcią pojechałabym tam jeszcze raz. Polecam odwiedzenie tego wspaniałego miejsca, jakim jest multimedialne muzeum w nowej strefie kulturalnej Katowic. To niesamowite, że takie cudowne miejsce znajduje się zaledwie godzinę od nas. Życzę każdemu, by miał okazję się tam wybrać.

Opracowanie: Dominika Szłapka IIA
Zdjęcia: Kacper Tomczak IIA