[info nr 505][Autor: Marysia Mikołajczyk][Dodano: 11.05.2015r. 18:39]
Hałas - podsumowanie projektu
27 kwietnia 2015 r. nasza grupa podsumowywała projekt przedmiotowy z tematem wiodącym "Hałas"

Efekty naszej pracy zaprezentowaliśmy przed panią dyrektor i przedstawicielami trójek klasowych.

Omówiliśmy i przedstawiliśmy zagadnienia dotyczące budowy ucha, skali decybelowej i hałasu. Narysowaliśmy plan miasta Czerwionki-Leszczyn, uwzględniając na nim najgłośniejsze miejsca na terenie naszej gminy. Dokonaliśmy również pomiaru hałasu na terenie naszej szkoły podczas przerwy międzylekcyjnej. Jak się okazało najwięcej hałasu robimy na korytarzu na I piętrze i przy sklepiku szkolnym. Na spotkaniu Agnieszka Pluta zaprezentowała nam kilka doświadczeń o drganiach cząsteczek. Ciekawe zaprezentowli się również Jarek Sztojer i Kamil Jąderko, którzy wykonali utwór muzyczny na kieliszkach wypełnionych wodą i wiaderkach po farbie. Uczniowie: Paweł Siwek i Michał Frycz przygotowali dla was ankietę, której wyniki przedstwili w formie prezentacji multimedialnej. Jako grupa projektowa pod czujnym okiem pani mgr Mirelli Tabaka chcieliśmy pokazać innym uczniom, jak ważny jest nasz słuch i jak bardzo należy o niego dbać. Dowiedzieliśmy się m.in., że utracony słuch się nie regeneruje, a także jak ważne jest przebywanie minimum godzinę dziennie w ciszy.

Na zakończenie podsumowania projektu przekazaliśmy na ręce pani dyrektor petycję dotyczącą prośby zakupu bezstresowego dzwonka, ponieważ nasz obecny generuje hałas rzędu 120 dB, co wg naukowych wskazań nie tylko szkodzi naszemu słuchowi, ale także pogarsza koncentrację, powoduje rozdrażnienie a nawet agresję.

Nasz projekt miał na celu nie tylko przybliżyć nam wiedzę dotyczącą słuchu, dbania o higienę zdrowego trybu życia, ale także poprzez dokonywanie pomianów uzmysłowić, że wszechobecne słuchawki w uszkach z których dochodzi głośna muzyka sprawia, że sami niszczymy bezpowrotnie swój słuch. W konsekwencji trzeba będzie zmienić je na aparat słuchowy.... a przecież tylko w ciszy będziemy w stanie usłyszeć swoje własne myśli.

Opracowanie: Marysia Mikołajczyk
Zdjęcia: Marysia Mikołajczyk