"Dobroć serca jest tym, czym ciepło słońca: ona daje życie." H. Sienkiewicz

AKTUALNOŚCI

info 502
[info nr 502][Autor: p. M. Pyszny][Dodano: 04.05.2015r. 20:52]
Oddając hołd ...
29 kwietnia w Rudzie Śląskiej odbył się Ogólnopolski Konkurs Recytatorski– „W kręgu poezji łagrowej”. Konkurs objęty został patronatem Senatu RP - Wicemarszałek Senatu Marii Pańczyk – Pozdziej oraz Śląskiego Kuratora Oświaty.

info 502Niezmierzone cierpienia, jakim poddane było pokolenie Polaków żyjących w czasie II wojny światowej, nie mogą być zapominane. Powinnością naszą jest upamiętnienie ofiar, znanych i nieznanych, i zapewnienie należnego im miejsca w historii, podkreślając ich patriotyzm, bohaterską walkę o zachowanie człowieczeństwa w skrajnie trudnych warunkach – głosi uchwała Senatu RP

Organizatorom konkursu zależało na przekazaniu młodzieży wiedzy o martyrologii więźniarek KL Ravensbruck, popularyzacji ich twórczości oraz zwróceniu uwagi na związki literatury z życiem kraju i narodu. Była to niesamowita lekcja historii. Szczególnym gościem spotkania była pani doktor Wanda Półtawska, która zebranej z całego kraju młodzieży, opowiadała o swej młodości, umiejętności wyboru, tego co dobre, wspominała swe ponad czteroletnie więzienie i obóz, pracę lekarza, oraz spotkania z Janem Pawłem II.

Konkurs składał się z trzech etapów, do etapów wojewódzkich na terenie całego kraju przystąpiło ponad 350 gimnazjalistów i licealistów. Finalistką konkursu ogólnopolskiego została Zuzanna Włoczko – uczennica klasy II a Gimnazjum nr 4 im. Henryka Sienkiewicza w Czerwionce. Zuzia bardzo cieszy się ze swego sukcesu i jest pod ogromnym wrażeniem spotkania z więźniarkami Ravensbruck.

Opracowanie: p. M. Pyszny
Zdjęcia: p. M. Pyszny
Copyright by Marcin Gorzawski and G4. All rights reserved. Wszelkie prawa zastrzeżone.