[info nr 497][Autor: P. Falkowska, K. Radecka][Dodano: 21.04.2015r. 21:27]
Żyj smacznie i zdrowo
W projekcie o takim tytule brali udział uczniowie z klasy IB, IIB, III A. Projekt połączony z konkursem zorganizowała firma WINIARY

info 497W ramach projektu zostały przygotowane gazetki informacyjne o zdrowym odżywianiu się. Uczniowie wypełnili ankiety pt. "Polska kontra nasza klasa", a także przeprowadzono wydarzenie kulinarne.

Ciekawe porównania dostarczyły nam wyniki ankiety przeprowadzonej wśród uczniów naszej klasy: dowiedzieliśmy się m.in., że 20% Polaków spożywa śniadanie codziennie rano, przed wyjściem z domu, a w kl. IB robi to 70% uczniów. Zaledwie 6% Polaków uprawia sport minimum 3 razy w tygodniu, zaś w kl. IB 94% uczniów. Tylko 6% Polaków pije zalecane 1,5 L wody dziennie, a w kl. IB 41% uczniów. 15% gimnazjalistów w Polsce ma nadwagę lub otyłość, zaś w kl. IB 29%. Tylko 5% Polaków spożywa 5 porcji warzyw i owoców dziennie, a w kl. IB 35%. Prawie 90% Polaków podjada między zalecanymi 5 posiłkami, zaś w kl. IB 58%. Jedynie 15% Polaków spożywa regularnie 5 posiłków w ciągu dnia, a w kl. IB 70%. Zaledwie 8% Polaków spożywa 2 lub więcej porcji ryb tygodniowo, zaś w kl.IB 35%. Można powiedzieć, że uczniowie naszej klasy znają zasady zdrowego odżywiania się, chociaż BMI niektórych uczniów wskazuje na nadwagę. Klasa IB przygotowała również wydarzenie kulinarne, pod czujnym okiem pań kucharek. Przygotowaliśmy pyszne i zdrowe dania - łatwe do samodzielnego przyrządzenia w domu. Zastąpić one mogą posiłki fast-food. Wyniki naszych prac przesłaliśmy na konkurs Winiary.

Opracowanie: P. Falkowska, K. Radecka
Zdjęcia: P. Falkowska, K. Radecka