[info nr 496][Autor: Paulina Jamiołkowska][Dodano: 13.04.2015r. 22:22]
Niezapomniana lekcja historii

info 496W ubiegły czwartek 9.04.2015r. o godzinie 7 rano klasy III wraz ze swoimi opiekunami wybrały się na nietypową lekcję historii do obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, który jest symbolem holocaustu i zbrodni hitlerowskich.

Uczniowie bardzo przejęci, z powagą i szacunkiem przystąpili do zwiedzania wraz z przewodnikiem. Przed wejściem na teren obozu znajduje się brama z napisem "Arbeit macht frei", co oznacza praca czyni wolnym. Na terenie obozu zobaczyliśmy: szubienicę, bloki (pełniące różne funkcje np. medyczne, więzienne), dom komendanta (gdzie w czasach funkcjonowania obozu mieszkał wraz ze swoją rodziną), plac apelowy, cele więzienne, Ścianę Śmierci oraz komory gazowe i krematorium. Po zwiedzaniu Auschwitz udaliśmy się do Birkenau - Brzezinki, która zajmuje około 200 ha. Tam zobaczyliśmy: baraki, krematoria, komory gazowe, pomnik i bloki (obozu kobiecego i męskiego). Od pani przewodnik dowiedzieliśmy się wielu ciekawych informacji takich jak:
Ludność przywożona do obozu była transportowana tam koleją, w nieludzkich warunkach
Ludzi idących na śmierć okłamywano, gazowano ich Cyklonem B
Na terenie obozu doktor Mengele przeprowadzał eksperymenty medyczne na ludziach.

Po zwiedzeniu obu mieliśmy okazję zobaczyć film dokumentalny ukazujący wyzwolenie obozu.

Uważam, że takie wycieczki są dobrą lekcją historii dla naszego pokolenia, niekoniecznie wzbudzają w nas miłe wspomnienia i odczucia, lecz ukazują prawdziwe oblicze przeszłości, gdy śmierć była czymś powszednim.

Opracowanie: Paulina Jamiołkowska
Zdjęcia: uczniowie klas III