[info nr 495][Autor: Agnieszka Pluta][Dodano: 13.04.2015r. 22:01]
Zaćmienie Słońca
20 marca uczniowie naszej szkoły mieli okazję zobaczyć zaćmienie Słońca

info 495Zaćmienie Słońca – zjawisko astronomiczne powstające, gdy Księżyc znajdzie się pomiędzy Słońcem a Ziemią i tym samym przesłoni światło słoneczne.

20 marca uczniowie naszej szkoły mieli okazję zobaczyć zaćmienie Słońca

W ten marcowy piątek częściowe zaćmienie Słońca widoczne było w całej Polsce . Można je było przez specjalne szkiełka, folie lub filtry. Maksimum zaćmienia przypadło na 10:57. Uczniowie ZS 3 zaopatrzeni w szkiełka, maski spawalnicze, folie ze starych dyskietek stanęli na boisku szkolnym około 9.30 i obserwowali Słońce. Był to piękny i niezapomniany widok.

Następna okazja już 10 czerwca 2021r.

Zaćmienie było widoczne jako częściowe w całej Europie, a także na większości obszaru Afryki Zachodniej, Afryki Północnej oraz na części obszaru Bliskiego Wschodu, Azji azjatyckiej części Rosji. Na końcu swojej drogi cień Księżyca dotarł do bieguna północnego.

W Polsce zaćmienie było widoczne jako częściowe. Zasłonięciu uległo od 63% tarczy słonecznej w regionach południowo-wschodnich do 75% na północnym zachodzie kraju. Na przeważającym obszarze Polski niebo było bezchmurne i panowały bardzo dobre warunki do obserwacji.

Opracowanie: Agnieszka Pluta
Zdjęcia: Julia Iskra