[info nr 491][Autor: p. M. Pyszny][Dodano: 16.03.2015r. 21:38]
"Od bajtla do kryki" - podsumowanie projektu
Podsumowanie projektu edukacyjnego dla klas II - Od bajtla do kryki, czyli żywot Ślązoka poczciwego

"Ponboczek sprawił, że nasza droga przez życie prowadzi przez Śląsk. Tutaj mamy szansę wieść swój żywot poczciwy!"

Na spotkaniu podsumowującym projekt słowami Marka Szołtyska powitały zebranych gości – Zuzia i Agata.

Od listopada do marca grupa projektowa uczniów klas II zgłębiała śląskie tradycje, ale też przekonywała uczniów całej szkoły do tego, że należy być dumnym z historii, obyczajów i śląskiej mowy.

W ramach projektu uczniom udało się oprócz spotkań w szkole wybrać do muzeum w Rybniku na warsztaty – Savoir vivre na Śląsku, zwiedzić szkolną Izbę Tradycji, być na spotkaniu z autorem książki „Szlakami Zielonego Śląska”, zorganizować konkurs sląskij godki i śpiewu, konkurs kulinarny – Śląski Master Chef, wystąpić w szkolnych jasełkach po śląsku, zdobyć I miejsce w wojewódzkim konkursie wiedzy o Śląsku, przygotować prezentacje multimedialne i wystawę zdjęć. W realizacji zadań uczniom towarzyszyli nauczyciele: Barbara Połomska, Małgorzata Mazur – Zając, Joanna Hachulla, Anna Gudzik, Anna Jędrzejak, Magdalena Łubkowska, Małgorzata Pyszny.

Podczas podsumowania projektu w części artystycznej wystąpili:
Laureaci szkolnego konkursu gwary i śpiewu
* tercet: Karol Bociek, Ania Wencel, Martyna Żółkiewicz w piosence „ Karliku” – zdobywcy I miejsca,
* Agnieszka Pluta, która tekstem o Elefancie wyrecytowała sobie w konkursie I miejsce,
* jednym z laureatów konkursu był Szymon Kowalski, który zaprezentował tekst „Wesele z komedyją”

W ramach projektu powstały prezentacje multimedialne dotyczące obchodów Świąt Bożego Narodzenia w naszych rodzinach, zaprezentowano prezentację Ani Mrowiec. Natomiast informacje o wycieczce do Muzeum w Rybniku opracowali Marysia Mikołajczyk , Bartek Sobik, Wojtek Buchta, Michał Rolnik.

Aby sprawdzić znajomość gwary i tradycji śląskich przeprowadzono quiz znajomości słówek i powiedzeń, najlepsi okazali się rodzice uczniów klas II.

O przygotowanej wystawie starych zdjęć opowiedziała pani M. Mazur – Zając, wystawę można zobaczyć do końca marca w sali 64.

Na koniec spotkania wszyscy uczestnicy projektu za rzetelną pracę otrzymali z rąk pani wicedyrektor – Ewy Szopy certyfikaty potwierdzające udział w obowiązkowym projekcie edukacyjnym dla klas II gimnazjum.

Pragnę was jeszcze zachęcić, abyście nadal strzegli swojej tożsamości, pielęgnując więzi rodzinne, pogłębiając znajomość swojego języka i starając się przekazywać swą bogatą tradycję młodemu pokoleniu.
Jan Paweł II do Ślązaków

Opracowanie: M. Pyszny