[info nr 461][Autor: grupa projektowa][Dodano: 20.11.2014r. 22:22]
„Darz Bór!”

info 461Przez dwa ostatnie miesiące grupa uczniów klas drugich realizowała projekt związany z lasem i wszystkim co go dotyczy. W sumie uczniowie uczestniczyli w dwóch spotkaniach warsztatowych na temat metod ochrony przyrody, a także metod prowadzenia badań z ekologii, oraz w trzech kilkugodzinnych zajęciach terenowych w uroczysku Głębokie Doły w Książenicach.

Tajemnica. Oto, co czekało nas w lesie. Dopiero tutaj uświadomiliśmy sobie jak niewiele wiemy o życiu leśnych mieszkańców. Dopiero tutaj nauczyliśmy się odkrywać ślady obecności zwierząt w leśnych ostojach. Dowiedzieliśmy się wreszcie o tym, jak trudno jest chronić przyrodę w lesie. Te zajęcia były dla nas niezwykłą lekcją żywej przyrody. Prowadzący zajęcia w ciekawych opowieściach na temat lasu i jego znaczenia dla ludzi i świata przyrody, przybliżyli nam tajniki życia leśnej zwierzyny. Przekazali nam informacje o osobliwościach przyrodniczych uroczyska i prowadzonej hodowli lasów. Na jednym z takich zajęć spotkała nas największa niespodzianka - spotkanie z p. Kasią - sygnalistką myśliwską. W tym dniu opowieściom o leśnej zwierzynie towarzyszyła gra na rogu myśliwskim: począwszy od gry na powitanie myśliwych, poprzez sygnał wzywający na posiłek, aż po pożegnanie. Obejrzyjcie zresztą sami nagranie tej mało znanej formy muzyki, która od najdawniejszych czasów towarzyszy polowaniom i imprezom myśliwskim.

Nasze zajęcia zakończyły się pod wiatą przy ścieżce przyrodniczej, gdzie już płonęło ognisko rozpalone przez leśniczego – pana Tomasza Majera. Gdy upiekliśmy i zjedliśmy kiełbaski, nadszedł czas na radosny powrót do domu.

Nasza leśna przygoda nie zakończyła się jednak. Nasz udział w projekcie prowadzonym przez p. dr Maję Głowacką oraz p. dr. Bogdana Ogrodnika, przy współudziale Nadleśnictwa Rybnik i WFOŚ w Katowicach, trwa nadal. Już wiosną będziemy prowadzić badania środowisk i siedlisk leśnych w miejscu, gdzie występują: żywiec cebulkowy, dziewięciolistny i gruczołowaty. Wykonywane przez nas prace studialne oraz ekspertyzy być może wspomogą nauki leśne i gospodarkę leśną. Wyniki naszych badań przedstawimy we wrześniu 2015r. na akademii przyrodniczych talentów w nadleśnictwie Rybnik.

Zmęczeni wrażeniami i pracą ... znaleźliśmy odpowiedź na pytanie: dlaczego las jest taki ważny.

Wiemy, że lasy należy chronić, bo jest to największy skarb człowieka.

Opracowanie: Uczestnicy projektu edukacyjnego „Dlaczego las jest taki ważny?”
Zdjęcia: Uczestnicy projektu edukacyjnego „Dlaczego las jest taki ważny?”