[info nr 459][Autor: p. M. Pyszny][Dodano: 04.11.2014r. 17:01]
„Na stos rzuciliśmy swój życia los” – drogi Polaków do niepodległości …

info 459Dnia 9 listopada odbyła się akademia z okazji 96. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, uroczysty apel przygotowały klasy III a i I b we współpracy z uczniami klas II a, I a.
Była to wspaniała lekcja historii i patriotyzmu, pokazała liczne talenty recytatorskie i muzyczne uczniów ZS 3- podsumowała apel pani dyrektor Małgorzata Marciniak.

W rocznicę odzyskania niepodległości, warto zwrócić się wdzięczną myślą ku naszym dziadkom i pradziadkom, wspomnieć jak z patriotyzmu i entuzjazmu, z walki i idei wyłoniła się Polska.

Zanim nadszedł upragniony dla Polaków dzień niepodległości - 11 listopada 1918r. - nasz kraj znajdował się 123 lata pod zaborami.
Polskę wykreślono z mapy Europy, lecz nie wymazano jej z serc Polaków. Tragedia rozbiorów i utrata niepodległości nie załamały narodu polskiego. Jego wola przetrwania i uparte dążenie do odzyskania wolności stały się podstawą do odrodzenia wolnej Ojczyzny. Zaborcy próbowali narzucić Polakom swoją kulturę, język i obyczaje. Społeczeństwo polskie podjęło walkę z wrogiem, próbując ratować Ojczyznę. Nasi przodkowie wszelkimi możliwymi sposobami walczyli o zachowanie polskości. Walczyli w kraju i na emigracji. Przypominali całemu światu, że „Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy ..”.

info 459Bez tej miłości można żyć.
Mieć serce suche jak orzeszek,
malutki los naparstkiem pić
z dala od zgryzot i pocieszeń,
na własną miarę znać nadzieję,
w mroku kryjówkę sobie uwić,
o blasku próchna mówić "dnieje",
o blasku słońca nic nie mówić.

Ziemio ojczysta, ziemio jasna,
nie będę powalonym drzewem.
Codziennie mocniej w ciebie wrastam
radością, smutkiem, dumą, gniewem.
Nie będę jak zerwana nić.
Odrzucam pusto brzmiące słowa.
Można nie kochać cię - i żyć,
ale nie można owocować.

W. Szymborska

Dziękuję wszystkim wspaniałym uczniom Gimnazjum nr 4 za przygotowanie pięknego historycznego widowiska, szczególnie dziękuję za wielkie zaangażowanie klasie III a!

Zobacz galerię zdjęć z uroczystej akademii >>

Zdjęcia: admin