"Dobroć serca jest tym, czym ciepło słońca: ona daje życie." H. Sienkiewicz

AKTUALNOŚCI

info 450
[info nr 450][Autor: Klaudia Strzelczyk][Dodano: 27.10.2014r. 20:44]
Jak chronić przyrodę
Dnia 24.10.14r. w godz. 10.45 – 12.30 odbyły się warsztaty biologiczne na temat metod ochrony przyrody przeprowadzone przez panią specjalizującą się w tej dziedzinie.

W warsztatach brały udział klasy trzecie gimnazjum oraz uczniowie klas drugich w ramach ich projektu edukacyjnego.

Warsztaty rozpoczęły się od przedstawienia prezentacji multimedialnej dotyczącej lasu, zjawisk, które możemy w nim zaobserwować, ale również sposobów ochrony przyrody. Na pierwszych slajdach prezentacji znajdowały się kory drzew z przeróżnymi zjawiskami stworzonymi przez ptaki. Dowiedzieliśmy się również, co oznaczają pojęcia: babrzysko, buchtowisko, kuźnia i galaz. Poznaliśmy kilka ciekawostek dotyczących wiewiórek i dzięciołów. Następne slajdy związane były z naszym głównym tematem spotkania, czyli ochroną przyrody, która została podzielona na: In Situ, czyli na miejscu i Ex Situ – poza miejsem. Do ochrony In Situ zalicza się rezerwaty, natomiast do ochrony Ex Situ przenoszenie roślin, nasion czy sadzenie nowych w innych miejscach. Na drugiej godzinie naszych warsztatów pani omówiła ogólne pojęcie translokacji, do której należy m.in. turzyca wczesna. Najbardziej zainteresowały nas sposoby ochrony roślin poprzez zakładanie ochronnych siatek czy malowanie zwłaszcza drzew iglastych białym preparatem, który odstrasza osobniki. Na koniec naszych zajęć pani przedstawiła nam projekt w Beskidach pt. „Owca plus”.

Moim zdaniem warsztaty biologiczne pozwoliły nam przybliżyć problem ochrony naszego regionu poprzez niewielkie czynności, które może pozwolą lepiej funkcjonować faunie i florze na Śląsku.

Opracowanie: Klaudia Strzelczyk
Zdjęcia: www.mporady.pl
Copyright by Marcin Gorzawski and G4. All rights reserved. Wszelkie prawa zastrzeżone.