[info nr 448][Autor: admin][Dodano: 13.10.2014r. 16:59]
DEN 2014
Wychowanie i nauczanie to zadanie niezwykle odpowiedzialne; to od dorosłych zależy, na jakiego dorosłego wyrośnie dziecko - przypomniał rzecznik praw dziecka Marek Michalak w liście do nauczycieli z okazji obchodzonego we wtorek Dnia Edukacji Narodowej

info 448Rzecznik praw dziecka zauważył, że tegoroczne święto będzie miało wyjątkowy, jubileuszowy charakter. W 2014 roku przypadają bowiem niezwykle ważne zarówno dla Polski, jak i całego świata rocznice: 25. rocznica uchwalenia przez Zgromadzenie Ogólne ONZ Konwencji o Prawach Dziecka oraz 25-lecie pierwszych wolnych wyborów. Także w tym roku, nieco ponad miesiąc temu, swoją przygodę z edukacją rozpoczęli sześcioletni uczniowie.

- "Pozwólmy im zdobywać wiedzę i czerpać radość z wkroczenia w kolejny etap kształcenia" - zaapelował Michalak.

Podkreślił, że wychowywanie i nauczanie młodych ludzi, to niezwykle odpowiedzialne zadanie zarówno dla rodziców, jak i dla kadry nauczycielskiej.

- "Każdy dorosły, który aktywnie uczestniczy w życiu dziecka, powinien w rozsądny sposób wpływać na kształtowanie się postaw młodego człowieka. To od dorosłych zależy, na jakiego dorosłego wyrośnie dziecko, jakim wartościom będzie hołdowało oraz w jaki sposób będzie funkcjonowało w społeczeństwie" - przypomniał rzecznik.

- "Wiem, że jest to nieustająca i trudna praca, ale ufam, że nasza kadra nauczycielska jest do tego doskonale przygotowana" - dodał. - "Odwołując się do kanonu polskiej literatury, która pełna jest cennych dla nas rad i wskazówek, pozwolę sobie przytoczyć przykład, który każdy wychowawca i nauczyciel powinien sobie wziąć głęboko do serca. Stanisław Żeromski w noweli Siłaczka podjął wciąż aktualny temat postawy nauczyciela wobec uczniów, postawy człowieka myślącego" - napisał rzecznik praw dziecka.

- "Będąc pedagogiem wiem doskonale, ile wysiłku trzeba włożyć w tę pracę. Wiem także, jak wielką radością i dumą napawa obserwowanie postępów podopiecznych, ich sukcesów i życiowych radości" - zaznaczył. Podziękował nauczycielom i wychowawcom "za trud wychowania i nauczania, za wszystkie sprawdzane kartkówki, nieprzespane noce, wiarę w uczniów za ogrom pracy na rzecz młodego człowieka".

Zobacz galerię zdjęć z uroczystego apelu przygotowanego przez Samorząd Uczniowski >>

Opracowanie: admin
Zdjęcia: admin