[info nr 410][Autor: p. M. Mazur-Zając][Dodano: 29.04.2013r. 18:18]
Pecunia non olet! - Pieniądze nie śmierdzą

info 41228 kwietnia 2014 roku, grupa uczniów klas pierwszych i drugich, realizujących projekt „Historia pieniądza i handlu” udała się z wizytą do Banku Spółdzielczego w Czerwionce. Tam wzięła udział w warsztatach poprowadzonych przez panią Dyrektor Banku Spółdzielczego na temat pieniądza oraz roli banku w jego obrocie. Młodzież przygotowała na te zajęcia zestaw pytań, na które starała się w sposób wyczerpujący odpowiedzieć pani Dyrektor BS. Dowiedzieliśmy się wiele w kwestii depozytów i kredytów. Zapytaliśmy się o pieniądz bezgotówkowy, bankowy. Wypełniliśmy poprawnie druk przelewu - bankowego. Jednak najwięcej emocji wzbudziła krótka prelekcja pani Zawalskiej, kasjerki w BS na temat fałszowania banknotów. Dzięki niej wiemy jak można rozpoznać banknot fałszywy od prawdziwego. Wiemy jak należy się zachować, kiedy zorientujemy się, że w naszym posiadaniu znajduje się fałszywka. Najczęściej fałszowane banknoty to - 100 zł, 50 zł, 20 zł.

W dobie kiedy to ludzie biorą kredyty na wszystko, na budowę domu, na samochód, na inwestycje, na ….. , zdarzają się też tacy, którzy chętnie oszczędzają. Bowiem oszczędzanie w banku jest opłacalne (bardziej niż trzymanie gotówki w skarpecie czy pod poduszką), przykład na rocznej lokacie w wysokości 50 000 złotych macie Państwo zysku ok. 1400 złotych.

Pieniądz – towar uznany w wyniku ogólnej zgody jako środek wymiany gospodarczej, w którym są wyrażone ceny i wartości wszystkich innych towarów. Jako waluty, krąży anonimowo od osoby do osoby i pomiędzy krajami, ułatwiając wymianę handlową. Innymi słowy jest to materialny lub niematerialny środek, który można wymienić na towar lub usługę. Prawnie określony środek płatniczy, który może wyrażać, przechowywać i przekazywać wartość ściśle związaną z realnym produktem społecznym.

Opracowanie: p. M. Mazur-Zając