[info nr 392][Autor: Iwona Trzmielak][Dodano: 05.02.2014r. 13:09]
Moda na czytanie w rybnickiej bibliotece
Dnia 04.02.2014 r. uczestnicy projektu "Moda na czytanie i pisanie" G4 wraz z uczniami koła bibliotecznego SP 5 wybrali się z nauczycielami do biblioteki w Rybniku.

info 392Odbyliśmy ciekawą okrężną drogę autobusem linii 311C do Rybnika i udaliśmy się w stronę Biblioteki Miejskiej. Przed biblioteką zostało zrobione pamiątkowe zdjęcie, a następnie weszliśmy do środka. Uczestnicy wycieczki udali się w stronę oddziału "dla dzieci i młodzieży". Tam czekały na nas Panie, które opowiadały o bibliotece i prezentowały katalog elektroniczny. Mieliśmy okazję pracować przy stanowiskach z komputerami, przygotowano dla nas specjalne ćwiczenia. Pani zapoznała nas korzyściami płynącymi z katalogu elektronicznego – każdy może sprawdzać dostępność książek i rezerwować je ze swego domu. Dowiedzieliśmy się również co oznaczają sygnatury widniejące na książkach. Mieliśmy możliwość zwiedzenia całej biblioteki, przejrzenia zbiorów znajdujących się na różnych poziomach. Poziom I oznaczał, stoisko z książkami dla dzieci najmłodszych w wieku do 2 lat i po wyżej. Na tym stoisku było 350 000 książek. Poziom II oznaczał, stoisko dla dzieci klas 4 SP 2 G. Poziom III oznaczał, stoisko z książkami dla klas 3 gimnazjum oraz klas ponadgimnazjalnych. Natomiast poziom IV oznaczał, stoisko z książkami dla osób dorosłych, jednak na tym poziomie książek było 100 000. Następnie udaliśmy się na kolejne piętro, na którym były oddziały dla osób korzystających z komputerów, także było tam biuro informacyjne. Także mieliśmy okazję, do odwiedzenia oddziału muzycznego, w którym znajdowało się dużo płyt. Tych płyt na półkach było 7 000. Był także pokój, w którym były kasety i płyty dla osób niesłyszących i niewidomych. Mieliśmy okazję zobaczyć i dotknąć książek, które są napisane alfabetem Braille'a. Po zakończeniu całej wędrówki po bibliotece podziękowaliśmy Paniom i udaliśmy się w stronę przystanku autobusowego, by przez Bełk dotrzeć do Czerwionki.

Moda na czytanie w bibliotece

Opracowanie: Iwona Trzmielak