[info nr 386][Autor: p. M. Łubkowska][Dodano: 29.12.2013r. 11:21]
Ogólnopolska gra czytelnicza „Między nami czytelnikami”
W grudniu 2013 r. uczniowie klas 2a (Miłośnicy Dziadów), 2b (Przyjaciele literatury) i 3b (Waleczni Czytelnicy) – pod kierunkiem nauczycieli języka polskiego: M. Pyszny i M. Łubkowskiej - włączyli się do gry czytelniczej „Między nami czytelnikami”, której organizatorem jest Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe.

„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła.”
/Wisława Szymborska/

Gra ma na celu promocję czytelnictwa wśród uczniów szkół podstawowych i gimnazjów poprzez skłonienie ich do refleksji nad literaturą. Zadania są tak opracowane, żeby zachęcić uczniów do mówienia o książkach, komentowania ich treści i wzajemnego przekonywania do przeczytania ciekawych książek.

Gra składa się z kilku etapów. O każdym zadaniu uczniowie będą informowani e-mailowo w odstępach 5 tygodni, a wyniki zostaną zaprezentowane na specjalnej stronie internetowej. Zwycięzcami będą uczniowie z jednej klasy, którzy wezmą udział we wszystkich etapach gry i zgromadzą najwięcej punktów. Nagrody dają uczestnikom dodatkową motywację, jednak przede wszystkim jest to zabawa, która poszerza wiedzę na temat literatury oraz rozwija zainteresowania i wyobraźnię.

Pierwszy etap gry uczniowie już mają za sobą – stworzenie rankingu najlepszych książek, jakie przeczytali. Na stronie www.czytamy.gwo.pl powstał wielki atlas czytelnictwa – stworzony wspólnie przez ponad 1300 klas, biorących udział w grze. Uczniowie mogą również przyłączyć się do społeczności czytelników na Facebooku – strona CzytaMy to miejsce spotkań, wymiany wrażeń i spostrzeżeń uczestników gry.

Czytanie książek jest ciekawsze od oglądania telewizji, bardziej wciągające niż gry komputerowe i pożyteczniejsze od przesiadywania na portalach społecznościowych. Jedyną aktywnością, która może konkurować z czytaniem książek, jest spotkanie z drugim człowiekiem. Z książką można się zaprzyjaźnić, w książce można się zakochać. I są to głębokie uczucia – nie powierzchowne, jak „magia” telewizyjnego obrazu i jak hipnotyczne pulsowanie komputerowego ekranu. Uczucie względem książki jest głębokie, ponieważ jego podstawą jest skupienie przy czytaniu, wysiłek włożony w zrozumienie motywacji bohaterów, otwartość na obrazy wyłaniające się z opisów, zrozumienie idei, myśli i zdarzeń, które przedstawia nam narrator, słowem – wkroczenie w wykreowany przez autora świat. Czytając, poznajemy świat i ludzi – a w efekcie samego siebie, ponieważ w książce możemy odnaleźć wiele własnych marzeń, myśli, a czasem także lęków. Matowe kartki książki stają się wtedy lustrem, w którym widzimy siebie.

Powodzenia!

Opracowanie: p. M. Łubkowska