"Dobroć serca jest tym, czym ciepło słońca: ona daje życie." H. Sienkiewicz

AKTUALNOŚCI

info 371
[info nr 372][Autor: p. M. Mazur-Zając][Dodano: 26.11.2013r. 21:38]
Odwiedzamy miejsca historycznie ważne w naszej gminie!
Kiedy wspólnie z innymi wychowawcami klas pierwszych gimnazjum, zapowiedziałam w swoim zespole klasowym, wyjazd do Książenic i warsztaty historyczno-przyrodnicze. Zauważyłam malujące się na twarzach młodzieży zdziwienie… i usłyszałam słowa: „A co można ciekawego zobaczyć w Książenicach?” Zrozumiałam, że planowane warsztaty niejednego młodzieńca i pannę zaskoczą.

Ukryta Europa – konkurs fotograficzny. Verstecktes Europa – Fotowettbewerb. Poznaj historię własnej okolicy i stwórz z nami europejski szlak zabytków!- tak brzmiało hasło przewodnie ogólnopolskiego konkursu fotograficznego ogłoszonego przez Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Prócz przysłowiowej integracji klas pierwszych gimnazjum przy ognisku i kiełbaskach, 25 września 2013 roku, odbyły się lekcje historii i biologii w terenie. Z młodzieżą udaliśmy się wpierw nas cmentarz, gdzie przy zbiorowej mogile z okresu II wojny światowej, odtworzyliśmy dramatyczny epizod- ewakuacji obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu, słynny szlak śmierci, który wiódł w 1945 roku właśnie przez Książenice. Młodzi obserwatorzy zwrócili uwagę, że zmarli wywodzili się z różnych krajów Europy, że wiele z nich było Żydami, że byli i tam Ślązacy. Padły pytania, dlaczego są dwie tablice? Z cmentarza ruszyliśmy podbijać książenickie uroczysko. Tym razem z wybraną grupą, odważnych piechurów, co to tajemnych, nawiedzonych miejsc się nie lękała…. Zamiast spodziewanej południcy i karczmy widmo, zastaliśmy przedziwne niespotykane okazy flory, zachowanej w resztkach puszczy śląskiej.

Kilkukilometrowa trasa wyostrzyła apetyty, na szczęście reszta grupy zadbała o nasz posiłek. Kiedy wróciliśmy do obozu, już nad ogniem skwierczały kiełbaski. Potem już tylko były pamiątkowe zdjęcia i odjazd do domu.

Zobacz galerię zdjęć >>

Opracowanie: p. M. Mazur-Zając
Copyright by Marcin Gorzawski and G4. All rights reserved. Wszelkie prawa zastrzeżone.