[info nr 370][Autor: p. M. Mazur-Zając][Dodano: 26.11.2013r. 21:17]
Międzynarodowy projekt "Krokus"
Klasy pierwsze gimnazjum wspólnie sadzą kwiaty w ramach międzynarodowego projektu „Krokus”

Holocaust („całopalenie”, spolszczenie: Holokaust) – pierwotnie termin religijny oznaczający ofiarę całopalną (w tym znaczeniu może być stosowane również dziś), obecnie najpowszechniejszym znaczeniem tego słowa są prześladowania i zagłada prawie 6 milionów Żydów, przez władze niemieckiej III Rzeszy oraz jej sojuszników w okresie II wojny światowej (w tym znaczeniu, jako nazwa własna, słowo Holocaust/Holokaust pisane jest wielką literą).

info 37031 października 2013 roku klasa I A z wychowawcą Marcinem Gorzawskim, klasa I B z wychowawczynią Katarzyną Kamińską, klasa I C z wychowawczynią Małgorzata Mazur-Zając, klasa VI SP z nauczycielem opiekunem Anną Gudzik, uczestniczyły w Międzynarodowym Projekcie „Krokus”. Pomysłodawcą i organizatorem projektu jest Irlandzkie Towarzystwo Edukacji o Holokauście i Żydowskie Muzeum Galicja w Krakowie.

Celem projektu jest ...

Celem projektu jest zapoznanie uczniów z tematyką Holokaustu oraz rozbudzenie świadomości i stymulowanie dyskusji dotyczącej problemu dyskryminacji, uprzedzeń i fanatyzmu. Projekt skierowany jest do uczniów w wieku 11 lat i starszych.

Irlandzkie Towarzystwo Edukacji o Holokauście co roku wysyła do biorących udział w projekcie szkół z całego świata, cebulki kwiatów oraz materiały dydaktyczne ze wskazówkami dla nauczycieli – opiekunów.

Co robimy w ramach projektu?

Irlandzkie Towarzystwo Edukacji o Holokauście przekazało naszym uczniom cebulki żółtych krokusów. Posadziliśmy je przed budynkiem naszej szkoły.

Sadzimy je dla upamiętnienia półtora miliona żydowskich dzieci i tysięcy dzieci innych narodowości, które straciły życie w wyniku Holokaustu i II wojny światowej.

Kwiaty pomagają wspominać wszystkie dzieci, które wówczas zginęły. Te, które przeżyły, są dziś osobami starszymi. Historie swojego ocalenia przekazały własnym dzieciom, a potem wnukom. Zadaniem projektu jest zachowanie pamięci o tych wydarzeniach. Żółte kwiaty przypominają żółte gwiazdy Dawida, do noszenia których Żydzi zmuszeni byli przez władze nazistowskie. Żółte gwiazdy Dawida obowiązywały na większości podbitych przez Niemców obszarów.

Udział w projekcie „Krokus” współgrał ze specyfiką zbliżającego się święta Wszystkich Świętych, nauczyciele wychowawcy przeprowadzili również podczas swoich zajęć pogadanki.

Opracowanie: p. M. Mazur-Zając