[info nr 361][Autor: Monika Dubec IIa][Dodano: 05.11.2013r. 21:00]
WIELKA FIZYKA W CKE
"Liczby rządzą światem." powiedział kiedyś Pitagoras i miał rację. Ale po zastanowieniu można by stworzyć całkiem nową i równie trafną myśl – tak jak liczby, tak i fizyka rządzi światem.

Do takiego wniosku z pewnością doszli wszyscy Ci, którzy w piątek 25 października br. uczestniczyli w pokazowych doświadczeniach uznanego fizyka - prof. Wojciecha Dindorfa. Około godziny 11.00 sala nowego Centrum Edukacyjno-Kulturowego w Czerwionce-Leszczynach zapełniła się uczniami z okolicznych szkół, w tym również młodzieżą naszego gimnazjum. Wszyscy pełni entuzjazmu zajęli swoje miejsca i oczekiwali rozpoczęcia pokazu. W czasie, gdy profesor przygotowywał potrzebne mu sprzęty, my mogliśmy obejrzeć na ekranie projektora kilka nagranych przez niego doświadczeń. W końcu profesor przywitał wszystkich z uśmiechem i od razu zaskarbił sobie naszą sympatię. Co ciekawe, pan Wojciech nie miał przygotowanego scenariusza występu, ani nawet spisu doświadczeń, które chciał nam pokazać, jak powiedział po prostu spakował swoje przyrządy do walizki i przyjechał do Czerwionki. Opowiadał i pokazywał przez prawie dwie godziny, ale podejrzewam, że nikt ani na moment nie spuścił go z oczu. Profesor razem z nami śmiał się i żartował, a także chętnie odpowiadał na wszystkie pytania. Kilka doświadczeń się nie udało, ale jak sam pan prof. powiedzieć: „Doświadczenia z fizyki mają to do siebie, że nie wychodzą”.

Między kolejnymi pokazami organizatorzy raczyli nas zdjęciami i krótkimi filmikami o tematyce fizycznej. Warto jeszcze dodać, że na początku profesor zaskoczył nas swoją teorią na temat wieku wszechświata, którą później jeszcze wielokrotnie przypominał. Końcówka pokazów była dla nauczyciela bardzo wzruszająca, ponieważ dwoje uczniów wręczyło mu wielki bukiet kwiatów oraz pamiątkową statuetkę, a naszym podziękowaniem za przekazaną wiedzę były owacje na stojąco.

Myślę, że profesor potrafiłby „zarazić fizyką” nawet największego jej przeciwnika. Pokazał nam, że fizyka znajduje się wszędzie i żeby ją zauważyć wystarczy byle spojrzenie. Stąd moja wcześniejsza myśl, że to właśnie fizyka rządzi otaczającym nas światem.

Opracowanie: Monika Dubec IIa