[info nr 348][Autor: p. M. Pyszny][Dodano: 06.09.2013r. 20:41]
Narodowe Czytanie Fredry
„Narodowe Czytanie” to zainicjowana w 2012 roku przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego ogólnopolska akcja publicznego czytania największych polskich dzieł literackich.

info 348Czytanie zostało nazwane „narodowym”, aby podkreślić jego powszechny i egalitarny charakter. Podstawowym celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.

Tegoroczna edycja poświęcona będzie twórczości Aleksandra Fredry.

Aleksander Fredro hrabia herbu Bończa – polski komediopisarz, pamiętnikarz, poeta, wolnomularz. Tworzył w epoce romantyzmu.
Data i miejsce urodzenia: 20 czerwca 1793, Surochów
Data i miejsce śmierci: 15 lipca 1876, Lwów, Ukraina
Żona: Zofia Jabłonowska (od 1828 do 1876)
Sztuki: Zemsta
Rodzeństwo: Jan Maksymilian Fredro, Julian Fredro
Filmy: Zemsta, Paweł i Gaweł, Śluby panieńskie, Damy i Huzary

Uczniowie ZS 3 aktywnie włączą się w narodowa akcję czytanie Fredry.

Uroczystość polegać będzie na czytaniu i inscenizowaniu bajek Fredy:” Paweł i Gaweł”, „ Małpa w kąpieli”, „ Wieczerza z gwoździa”, „Osiołkowi w żłoby dano”, „Dwa koguty”, Wiatr i noc”.Uczniowie gimnazjum zaprezentują młodszym kolegom ze szkoły podstawowej fragmenty „ Zemsty”.