[info nr 335][Autor: p. E. Szopa][Dodano: 13.05.2013r. 23:11]
DZIEŃ ZIEMI 2013
Dzień Ziemi 2013 w naszej szkole przebiegał pod hasłem ZIEMIA JEST JEDNA

Dzień Ziemi V 2013 w G4Obchody te połączone zostały z przystąpieniem uczniów do ogólnopolskiej akcji „Listy dla Ziemi”. Udział w akcji zachęcił społeczność szkolną do podjęcia działań na rzecz ochrony środowiska naturalnego. Dyskutowaliśmy na temat najważniejszych problemów dotyczących stanu środowiska naturalnego w najbliższym otoczeniu szkoły. Naszym zadaniem było również uświadomić jak najszerszej liczbie odbiorców to, by zmianę zacząć od siebie i włączyć się w polepszenie stanu środowiska w naszym miejscu zamieszkania.

W tym celu:

- Napisaliśmy setki listów, w których poruszyliśmy zagadnienie tego, iż ZIEMIA JEST JEDNA i należy ją chronić. Przedstawiliśmy w nich wszystko to co my sami możemy zrobić dla naszego środowiska naturalnego.

- W ramach akcji konkursowej nagrodziliśmy najciekawsze listy ze szkoły podstawowej i gimnazjum, zaś dwa listy, które zajęły pierwsze miejsca przesyłamy na konkurs do Fundacji ARKA.

- Uczniowie gimnazjum uczestniczyli w projekcie edukacyjnym ZIEMIA JEST JEDNA. W ramach projektu badali skażenia wód rzeki Bierawki, gleby z najbliższej okolicy oraz kwaśne opady deszczu i śniegu. Wszystkie badania fizykochemiczne odbyły się w laboratorium wód i ścieków w Gliwicach, zaś wyniki zaprezentowano w dniu 30 kwietnia.

- Na akademii przedstawiono 10 największych zagrożeń życia na naszej planecie.

- Zarówno uczniowie szkoły podstawowej jak i gimnazjum uczestniczyli w konkursie na najładniejszy plakat pt. ZIEMIA JEST JEDNA, a także w KONKURSACH WIEDZY EKOLOGICZNEJ.

- Wyniki akcji LISTY DLA ZIEMI oraz wszystkich konkursów uroczyście podsumowaliśmy na akademii w dniu 30 kwietnia. Dzień ten był DNIEM EKOLOGII I ZDROWIA w naszej szkole.

Podsumowanie akcji umiliły przygotowane przez uczennice klasy IIa soki warzywnoowocowe, sałatki owocowe oraz „zdrowe kanapki”. Całość akcji uświetniły wręczone uczniom nagrody, które otrzymaliśmy z Urzędu Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny oraz ze Starostwa Powiatu Rybnik.

WYNIKI PRZEPROWADZONYCH KONKURSÓW:

1. Konkurs na klasowy plakat ekologiczny:

Im. Klasa IIb
IIm. Klasa Ib
IIIm. Klasa IIIc
Najwięcej plakatów przygotowała klasa Ia, IIa.

2. Klasowy Konkurs Wiedzy Ekologicznej:

Im. Klasa IIa
IIm. Klasa Ia

3. Konkurs na pisanie LISTÓW DLA ZIEMI wygrała Agata Wowra z klasy Ib

Najwięcej LISTÓW DLA ZIEMI napisały klasy Ia oraz IIa. GRATULUJEMY!

Ponadto klasy Ia oraz IIa zaangażowanie w obchody tegorocznego Dnia Ziemi pojadą na warsztaty przyrodnicze w dniu 24 maja 2013r.

Dzień Ziemi V 2013 w G4

Opracowanie: p. E. Szopa