[info nr 320][Autor: p. K. Kamińska][Dodano: 25.02.2013r. 14:48]
Wizyta studentek z zagranicy
Na przełomie stycznia i lutego w naszej szkole gościliśmy dwie studentki z zagranicy: Winę z Indonezji i Jing z Chin. Dziewczyny odwiedzały nasz kraj w ramach projektu Enter Your Future realizowanego przez międzynarodową organizację studencką AIESEC, do którego przystąpiła nasz szkoła.

Ideą projektu jest propagowanie wiedzy na temat odległych, interesujących regionów świata, szczerzenie tolerancji dla odmiennych kultur, rozwój umiejętności językowych przez rozrywkę i udział w aktywnych formach zajęć, podczas których uczniowie mogą rozwijać swoje zainteresowania i lepiej poznać zwyczaje, problemy społeczne oraz życie codzienne w innych krajach.

Studentki zamieszkały u rodziny goszczącej, w godzinach dopołudniowych prowadziły warsztaty z uczniami gimnazjum i szkoły podstawowej a popołudnia spędzały zwiedzając atrakcje naszego regionu.

Rodzinę goszczącą stanowili państwo Dworowy, rodzice Jakuba - ucznia i Patrycji - absolwentki ZS3, którzy stworzyli zagranicznym gościom prawdziwie rodzinną atmosferę i pomagali w organizacji zajęć popołudniowych przez cały tydzień pobytu dziewczyn w Czerwionce.

Zajęcia prowadzone przez studentki odbywały się w formie wykładów, prezentacji multimedialnych oraz gier i zabaw integracyjnych. Prowadzone były w języku angielskim i spotkały się z dużym zainteresowaniem ze strony uczniów i nauczycieli.

W trakcie sześciotygodniowego pobytu w Polsce dziewczyny zwiedziły dużą część naszego regionu. Przebywając tydzień w Czerwionce miały możliwość zobaczyć urokliwe zabytki naszej miejscowości, izbę tradycji kopalni Dębieńsko, palmiarnię w Gliwicach, zwiedzić Rybnik, Wisłę oraz zamek w Pieskowej Skale i Jasną Górę .

W ostatnim dniu pobytu w naszej szkole goście mieli okazję zobaczyć występy wokalne, instrumentalne i taneczne naszych uczniów. Wzięli też udział w grze językowej przygotowanej przez członków projektu edukacyjnego.

Tegoroczna edycja projektu Enter Your Future zakończyła się 8 lutego uroczystą galą podsumowującą na auli Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Śląskiego. Studenci z Brazylii, Meksyku, Indonezji, Chin, Indii, Australii, Macedonii, Kirgistanu oraz Gruzji biorący udział w projekcie przedstawili prezentacje swoich krajów i podzielili się wrażeniami z pobytu w naszym kraju. Wśród zaproszonych znaleźli się także przedstawiciele ZS 3. Wszyscy uczestnicy projektu, studenci i szkoły goszczące otrzymali stosowne dyplomy i certyfikaty.

Udział w projekcie był niezwykłą przygodą, która pozwoliła zawrzeć nowe znajomości, dowiedzieć się wiele ciekawych informacji o geografii, historii, kulturze, religii, języku i zwyczajach tych niezwykłych krajów jakimi są Chiny i Indonezja. Wszyscy mieli też okazję w praktyce wykorzystać znajomość języka obcego.

Opracowanie: p. K. Kamińska