[info nr 311][Autor: p. M. Pyszny][Dodano: 11.12.2012r. 13:37]
Raport z Maratonu Pisania Listów
Przez cały tydzień od 3 do 7 grudnia społeczność szkolna ZS 3 z Czerwionki brała udział w akcji AI – Maraton Pisania Listów w Obronie Praw Człowieka.

Pisaliśmy na zajęciach świetlicowych, wychowawczych, języku polskim, języku angielskim, zajęciach artystycznych, wychowaniu do życia w rodzinie. Wcześniej zapoznając się z działalnością AI, oglądając prezentacje i filmy na informatyce, natomiast na technice przygotowywaliśmy lampiony na potrzeby maratonu. Główna część akcji miała miejsce 7 grudnia od 14.00 do 19.00.

W czasie Maratonu pisane są ręcznie listy w obronie kilkunastu konkretnych osób lub grup osób, których prawa zostały złamane. W całym kraju pisane będą listy już po raz XIII w weekend 8-9 grudnia, a w szkołach także w tygodniu poprzedzającym, w ZS 3 do akcji włączyliśmy się po raz 4. List może napisać każda osoba, która chce wyrazić swój indywidualny sprzeciw wobec łamania praw człowieka.

W sumie napisaliśmy 477 listów, które skierowane zostały w obronie:

- Alesia Białackiego z Białorusi – 61 listów
- Gao Zhishenga z Chin – 13 listów
- Azzy Hilal Ahmad Suleiman z Egiptu – 15 listów
- Maríi Isabel Franco z Gwatemali – 92 listy
- Narges Mohammadi z Iranu – 28 listów
- Mieszkańców miasta Tawarga w Libii – 12 listów
- Mieszkańców Bodo w Delcie Nigru – 58 listów
- Rodzin z Kluż-Napoka- 100 listów
- Chiou Ho-shun z Tajwanu – 34 listy
- Pussy Riot z Rosji – 64 listy

W popołudniowym maratonie w piątek w szkole wzięli udział:

Wojciech Honisz IIIc, Karolina Szala III c, Agnieszka Belkius III c, Paweł Baran III c, Michaela Malik IIIc, Paulina Wichowska IIIc, Joanna Łuczuk Iii, Kamila Wróblewska IIIc

Klaudia Kozłowska IIb, Kamila Skarupa II b, Ksymena Zelek IIb, Sara Buś IIb, Dominika Filipiak II b, Oleksiuk Rafał II b

Dominika Siwek IIIa, Anna Tumułka IIIa, Adam Łuc IIIa

Klaudia Kaczmarczyk I b,

Sebastian Tkocz IIa, Julia Iskra IIa, Jakub Dworowy IIa, Aleksandra Olczak IIa, Martyna Mikosz II a, Ewelina Czerwińska IIa, Kasia Kowal IIa, Julia Myszkowska IIa, Eliza Wrzodak IIa,

Sandra Gołąbek Ia, Klaudia Strzelczyk I a, Krystian Drąg Ia, Tomek Płaszczyk Ia, Patrycja Kieś Ia, Monika Dubec Ia, Wiktoria Marchewka Ia, Paulina Jamiołkowska Ia, Paweł Miszczak Ia

Nauczyciele: Edyta Drejws – Kasza, Magdalena Łubkowska, Zofia Słupik, Alina Woźniak, Katarzyna Kamińska, Anna Jędrzejak, Ewa Inglot, Marcin Gorzawski.

Dziękujemy za współpracę i pomoc w sfinansowaniu maratonu Samorządowi Uczniowskiemu.

Pokazaliśmy, że prawa człowieka na całym świecie nie są nam obojętne. Razem mamy siłę!

Dziękujemy - organizatorzy maratonu w ZS 3

Barbara Połomska i Małgorzata Pyszny