[info nr 309][Autor: p. M. Mazur-Zając][Dodano: 11.12.2012r. 07:51]
Spektakl Teatru Forum - „Nowa w szkole.”
22 listopada 2012 uczniowie klas pierwszych gimnazjum wzięli udział w spektaklu teatralnym wystawianym przez Teatr Forum z Krakowa.

Młodzi aktorzy w niebanalny sposób opowiedzieli historię dziewczyny, która po przeprowadzce z niewielkiej miejscowości do Krakowa, trafiła do nowej szkoły. Nowe środowisko rówieśnicze nie chce zaakceptować dziewczyny. Koledzy i koleżanki z klasy plotkują na jej temat, zabierają jej rzeczy, szydzą się z niej. Dziewczyna pozostawiona bez wsparcia dorosłych, rówieśników czy rodziny coraz bardziej zatraca się w sobie… stając się klasyczną ofiarą nękania.

Spektakl na szczęście nie kończy się w tym momencie, bowiem młodzież do tej pory tylko czujny obserwator, rozpoczyna dyskusję. Analizuje. Pyta- Co jest nie tak? Jak można to zmienić? Widz wchodzi na scenę, by raz jeszcze zagrać akt. Z widowni padają komentarze. Rodzi się problem: czy poniżanie, wyśmiewanie, nękanie to też przemoc? Taka sama, jak przemoc fizyczna, czy również groźna?

Ideą interaktywnych spektakli jest pobudzanie odbiorcy, zmuszanie go do refleksji przemyśleń. Sądzę, że spektakl Teatru Forum na długo zapadnie nam w pamięci.

„Podobał mi się ten spektakl, ponieważ poruszył problematykę moich rówieśników. Również pokazał jak można rozwiązać rozwiązywać problemy szkolne wśród nas. Był dla nas wskazówką i dobrą lekcją tolerancji.”
Paulina klasa I B Gimnazjum

Opracowanie: p. M. Mazur-Zając