[info nr 305][Autor: p. M. Pyszny][Dodano: 25.11.2012r. 15:44]
Zabawy IIa z Zemstą A. Fredry
Zemsta hrabiego Aleksandra Fredry od ponad 150 lat bawi widzów, dając możliwości tworzenia znakomitych inscenizacji i wybitnych kreacji aktorskich

W piątkowe popołudnie – 23 listopada klasa polonistyczna ZS 3 na trzy kwadranse zamieniła się w teatralną scenę, a to za sprawą wspaniałych aktorów z klasy IIa, którzy perfekcyjnie zaprezentowali wybrane scenki na podstawie Zemsty A. Fredy. I choć komedia A. Fredry jest lekturą obowiązkową w gimnazjum, to można ją poznawać w bardzo zabawny i interesujący sposób. W klimat utworów Fredry, przypominając jego życiorys i opowiadając o jego twórczości zebranych wprowadzili niezawodni konferansjerzy – Edyta, Kuba, Grzegorz.

Fredro w swych komediach stworzył galerię typowych postaci, w spektaklu klasy II a można było zobaczyć reprezentantów odchodzącego w niepamięć świata sarmackiego – Cześnika (Jakub Dworowy, Grzegorz Urbański, Grzegorz Gutowski, Julia Myszkowska), Rejenta (Michał Kluczniok, Przemek Wencel, Beata Cykowska, Mateusz Musiolik), Dyndalskiego (Grzegorz Urbański, Kasia Kowal), Śmigalskiego (Justyna Krukowka), Rozię (Kasia Penkała), mularzy (Patrycja Beer, Agnieszka Czajkowska, Ewelina Czerwińska), bohaterów typowych dla epoki stanisławowskiej – Papkina(Grzegorz Urbański, Julia Iskra, Sebastian Tkocz, Klaudia Benisz), Podstolinę (Martyna Mikosz, Edyta Wożnica), kochanków romantycznych – Klarę(Roksana Marcol, Ola Olczak, Wiktoria Mendla) i Wacława(Ola Olczak). Przedstawienie zakończyło się odśpiewaniem przez wszystkich aktorów piosenki Papkina – „Kot, kot, narobił mi w pokoiku łoskot”

W spektaklu oraz podczas przygotowań objawiły się wspaniałe talenty uczniów: recytatorskie, aktorskie, plastyczne, muzyczne, kulinarne, organizatorskie. Na miarę – szkoły odkrywców talentów. Przez licznie zebraną publiczność – rodziców, nauczycieli, młodzież - młodzi aktorzy byli gromko oklaskiwani, co chwilę błyskały flesze aparatów, domagano się kolejnej premiery. Nagrodę publiczności dla najlepszego aktora w roli żeńskiej otrzymała – Edyta Woźnica, a w roli męskiej – Jakub Dworowy.

Cel spotkania był wzniosły uczniowie zebrali fundusze – 160 zł na rzecz chorego Damianka.

g4.szkola.pl