[info nr 305][Autor: Klaudia Strzelczyk][Dodano: 21.11.2012r. 22:50]
Uczniowie G4 w GW w Tychach
Reportaże, zdjęcia, wywiady z celebrytami … tym zachwyciła uczniów Gimnazjum nr 4 w Czerwionce – Leszczynach Gazeta Wyborcza w Tychach

Nauczyciele naszego gimnazjum- panie Małgorzata Pyszny i Magdalena Łubkowska wybrały się autobusem z grupą uczniów na jednodniową wycieczkę do Gazety Wyborczej w Tychach. Tym razem pogoda dopisała, świeciło słońce i lekko powiewał wiatr. Prognoza pogody sprawdziła się. Wszyscy byli bardzo podekscytowani i cieszyli się wyjazdem. Po przyjeździe na miejsce wysiedliśmy z autobusu i udaliśmy się w kierunku budynku gazety.

Gdy weszliśmy do środka przywitała nas uśmiechnięta przewodniczka – pani Monika Pałczyńska. Zostaliśmy zaprowadzeni do pomieszczenia redakcji, gdzie znajdowały się przeróżne stanowiska pracy, ale także telewizor i miejsce wypoczynku, czyli trzy duże sofy. Przewodniczka opowiadała nam o samej gazecie i jej dodatkach m.in. „ Gazeta Praca ” , „Wysokie Obcasy” lub „ Duży Format ”, ale także zaprezentowała nam film, który opowiadał o początkach gazety i jej powstawaniu. Następnie każdy z nas otrzymał prezent z Gazety Wyborczej -płytę multimedialną – lektury obowiązkowe „Zbrodnia i Kara” Fiodora Dostojewskiego. Następnie pani oprowadziła nas po różnych stanowiskach pracy i trochę o nich wspomniała. Zaprowadziła nas też do istniejącego tam radia „Karolina ”.

Dalszym punktem planu było zobaczenie w jaki sposób produkuje się i drukuje gazetę, a jest to nie lada wyzwaniem, ponieważ czasami się to nie udaje i nasza gazeta nie ma takich kolorów, jakie powinna mieć. Na sam koniec zobaczyliśmy role papieru, które osiągają 45 km długości, a także sposób pakowania gotowej gazety, która dodatkowo wędruje po pewnych rzepach , które wypełniają ją w przeróżne ulotki, ogłoszenia.

Po zwiedzeniu gazety zostawiliśmy dyplom- podziękowanie w recepcji, zrobiliśmy zdjęcia z zabytkowym linotypem i udaliśmy się zgodnie z obietnicą wychowawczyni klasy 1 a do Mc Donaldsa, gdzie najedliśmy się do syta i miło omówiliśmy naszą wycieczkę. Po powrocie z gazety wszyscy byli zadowoleni i oczarowani tym, w jaki ciężki sposób powstaje zwykła gazeta, którą codziennie czytamy w naszych domach.

g4.szkola.pl

Opracowanie: Klaudia Strzelczyk