"Dobroć serca jest tym, czym ciepło słońca: ona daje życie." H. Sienkiewicz

AKTUALNOŚCI

info 297
[info nr 298][Autor: M. Pyszny][Dodano: 26.10.2012r. 15:10]
Maraton Pisania Listów
Maraton Pisania Listów w obronie Praw Człowieka po raz kolejny w naszej szkole. W dniach 8-9 grudnia, w około 200 miejscach w całej Polsce, odbędzie się XIII Maraton Pisania Listów Amnesty International. My będziemy pisać listy w szkole od 3 do 7 grudnia. Data ta jest rocznicą uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. Już teraz możecie zgłosić swój udział w akcji, zapisując się u wychowawcy.

W czasie Maratonu przez 24 godziny pisane są ręcznie listy w obronie kilkunastu konkretnych osób lub grup osób, których prawa zostały złamane. W całym kraju piszemy w weekend 8-9 grudnia, a w szkołach także w tygodniu poprzedzającym.

List może napisać każda osoba, która chce wyrazić swój indywidualny sprzeciw wobec łamania praw człowieka.

W tym roku w trakcie Maratonu będzie można napisać list w sprawie Alesia Bialackiego, działacza na rzecz praw człowieka z Białorusi. Będzie można wyrazić swój sprzeciw wobec kary śmierci na Tajwanie, zatrzymać przymusowe wysiedlenia, a także wesprzeć młodych aktywistów i młode aktywistki ruchu Girifna z Sudanu.

Z roku na rok coraz więcej osób angażuje się w organizację Maratonu Pisania Listów.

W ubiegłym roku, w ponad 200 miejscach w całej Polsce, napisano ponad 161 000 listów, które pomogły wielu osobom.

Po co organizujemy Maraton Pisania Listów?

Maraton Pisania Listów mobilizuje ludzi w całej Polsce i na całym świecie by solidarnie i jednym głosem przeciwstawić się łamaniu praw człowieka. Co roku dzięki Maratonowi Pisania Listów udaje nam się realnie wpłynąć na poprawę sytuacji kilku bądź kilkunastu osób, których prawa człowieka zostały złamane. Listy pisane przez ludzi na całym świecie są naprawdę skuteczne. Wiele osób biorących udział w Maratonie otrzymuje odpowiedź na swoje listy, a osoby, które dzięki tym listom zostały uwolnione przyznają, że dodawały im one otuchy i pocieszenia. Nasze listy solidarności niosą nadzieję dla prześladowanych i więzionych. Dlatego co roku organizujemy Maraton Pisania Listów, a przez cały rok działamy w ramach Pilnych Akcji.

Więcej na stronie: http://amnesty.org.pl/no_cache/aktualnosci/strona/article/7732.html

g4.szkola.pl

Opracowanie: M. Pyszny
Copyright by Marcin Gorzawski and G4. All rights reserved. Wszelkie prawa zastrzeżone.