[info nr 297][Autor: M. Mazur-Zając][Dodano: 24.10.2012r. 21:44]
Projekt Krokus 2012
Już po raz czwarty Żydowskie Muzeum Galicja oraz Irlandzkie Towarzystwo Edukacji o Holokauście zapraszają nauczycieli i uczniów szkół podstawowych i gimnazjów do udziału w Projekcie Krokus. W tym roku uczniowie klasy III B i II B Gimnazjum nr 4 wzięli swój udział w projekcie. W drugiej połowie października 2012 młodzież zasadziła cebulki krokusów w wyznaczonych miejscach wokół szkoły.

Projekt jest skierowany do uczniów w wieku lat jedenastu i starszych. Na świecie funkcjonuje już od wielu lat, a każdego roku coraz więcej szkół angażuje się w jego realizację. W ramach projektu szkoły otrzymują cebulki żółtych krokusów. Cebulki zasadzone przez uczniów jesienią, zakwitają z końcem zimy.

Kwiaty mają przede wszystkim przypominać półtora miliona żydowskich dzieci oraz tysiące dzieci innych narodowości zamordowanych w czasie Holokaustu. Ich kwitnienie może mieć również inny symboliczny wymiar - krokusy, które przetrwały w ziemi zimę, rozkwitają jako jedne z pierwszych kwiatów, przynosząc nadzieję nadchodzącej wiosny. Kolor kwiatów przypomina także żółte gwiazdy Dawida, które Żydzi zmuszeni byli nosić w wielu okupowanych przez nazistowskie Niemcy krajach. Na terenie okupowanej Polski Żydom nakazano nosić białe opaski z niebieską gwiazdą Dawida. Gwiazda Dawida na ubraniu miała ich napiętnować, upokorzyć, doprowadzić do izolacji od reszty społeczeństwa.

Projekt Krokus pozwala na zapoznanie uczniów z tematyką Holokaustu, a także na rozbudzenie w nich świadomości niebezpieczeństw wiążących się z dyskryminacją, uprzedzeniami i nietolerancją. Szkoły uczestniczące w Projekcie Krokus nie ponoszą żadnych kosztów – realizacja projektu jest możliwa dzięki wsparciu finansowemu Irlandzkiego Towarzystwa Edukacji o Holokauście.

Źródło: http://www.galiciajewishmuseum.org/aktualnosci/projekt-krokus-2012

g4.szkola.pl