[info nr 255][Autor: p. M. Pyszny][Dodano: 15.12.2011r. 20:18]
Miłosz, czyli epoka
Święto Miłosza w ZS3 w Czerwionce miało miejsce 29 listopada 2011r.
„Wartość biografii poety polega na tym, że pozwala ona odtworzyć epokę, na jaką dane życie przypadło”
Cz. Miłosz ...

Biografia ponad 90 – letniego Miłosza wypełniała cały XX wiek, różne w niej można odnaleźć ślady wypadków które kształtowały oblicze tego czasu. Jak ogarnąć Miłosza? Jego bujność, energię, twórczość? Miłosz – poeta, tłumacz, wykładowca, mistrz.

Czesław Miłosz urodził się 30 czerwca 1911 roku w Szetejniach na Litwie. Zmarł w 2004 roku w Krakowie. Setna rocznica jego urodzin przypada w tym roku, co polska prezydencja w Unii Europejskiej. Czy można byłoby sobie wyobrazić bardziej symboliczną wymowę dat – i wspanialszego patrona tego wydarzenia niż Czesław Miłosz ?

Do święta Miłosza przygotowywaliśmy się dawno, poznając twórczość Noblisty, opracowując gazetki (Ia) i plakaty (IIIb).

Uczniowie ZS 3 przygotowali na święto Miłosza w szkole szereg wydarzeń zatytułowanych hasłem – Miłosz, czyli epoka. Rozdawaliśmy od rana cytaty i cukierki z utworami Miłosza, powstały – wypisy z Miłosza. Słuchaliśmy muzycznych interpretacji (Czesław śpiewa Miłosza, Aga Zaryan śpiewa Miłosza), czytaliśmy, analizowaliśmy, tłumaczyliśmy jego wiersze na różnych zajęciach, przygotowaliśmy gazetki ścienne w klasach, wydaliśmy numer okolicznościowej gazetki poświęconej Miłoszowi. Podsumowaniem dnia była Herbatka z Miłoszem – spotkanie z poezją, herbatką, sernikiem, które pięknie poprowadzili Edyta Wożnica(Ia) i Mateusz Pustułka (IIIb).

Noblista obecny był wśród nas dzięki swej twórczości, zobaczyliśmy też prezentację (przygotowaną przez Przemka Wencla) i fragmenty filmu poświęcone Miłoszowi. Nauczyciele prezentowali cytaty przyjaciół dotyczące Miłosza- Wisławy Szymborskiej, Jerzego Ilga, Księdza Bonieckiego, T. Venclovy. Kolejnym elementem święta był konkurs recytatorski poezji Miłosza. Uczniowie ZS 3 przygotowali recytacje swych ulubionych wierszy Czesława Miłosza, publiczność wybrała tez swój ulubiony wiersz – „Miłość”. Wszyscy recytatorzy otrzymali piękne dyplomy i książki, laureatami konkursu zostali – Martyna Baryś III b G 4 i Paweł Siwek V b SP 5.

Zobacz folder-gazetkę o Czesławie Miłoszu >>