[info nr 252][Autor: p. M. Pyszny][Dodano: 11.12.2011r. 12:03]
"Razem mamy siłę. Możemy zmienić świat"
W dniach 5-11 grudnia w około 200 miejscach w całej Polsce, odbędzie się Maraton Pisania Listów Amnesty International ...

W czasie Maratonu przez 24 godziny pisane są ręcznie listy w obronie kilkunastu konkretnych osób lub grup osób, których prawa zostały złamane. W całym kraju piszemy w weekend 10-11 grudnia, a w szkołach także w tygodniu poprzedzającym.

List może napisać każdy, kto chce wyrazić swój indywidualny sprzeciw wobec łamania praw człowieka. Po raz trzeci do akcji włączyli się uczniowie Zespołu Szkół nr 3 w Czerwionce.

Suma napisanych i wysłanych listów - 293
Listy napisano w obronie:
Andreja Sarnikowa - Białoruś - 69
Fatimy Hussein Badi - Jemen - 67
Yodok - Korea Północna - 67
Port Harcourt - Nigeria - 8
Inés Fernández Ortega i Valentina Rosendo Cantú - Meksyk - 47
Mohammad Sadiq Kabudvand - Iran - 5
Christi Cheramie - USA - 29

Listy pisane były w czasie lekcji wychowawczych w ciągu tygodnia oraz w piątek po południu, w akcję włączyło się wielu nauczycieli oraz samorząd szkolny, organizując akcję w szkole, pisząc listy, pakując je, odnosząc na pocztę. Szczególnie dziękuję za pomoc Kindze Balas, Monice Chlubek, Małgosi Marchewce, Marcinowi Strzelczykowi, Mateuszowi Płaczkowi, Edycie Woźnicy, Wiktorii Mendli, Wojciechowi Honiszowi, Aleksandrze Olczak, Martynie Mikosz.

Dziękuję za zaangażowanie i pomoc p. Alinie Wożniak, p. Annie Jędrzejak, p. Edycie Drejws-Kaszy, p. Barbarze Puchale, p. Magdalenie Łubkowskiej, p. Annie Gudzik oraz pani sekretarce Joannie Badurze.

Maraton Pisania Listów ma na celu podniesienie świadomości Polaków i ich edukację na temat praw człowieka, a także oferuje im unikalną możliwość realnego wpływu na sytuację osób, które cierpią w wyniku łamania praw człowieka.

Co roku dzięki Maratonowi Pisania Listów udaje nam się realnie wpłynąć na poprawę sytuacji kilku bądź kilkunastu osób, których prawa człowieka zostały złamane. Listy pisane ludzi na całym świecie są naprawdę skuteczne.

Razem zmieniajmy świat!