info219
[info nr 219][Autor: Agnieszka Kluczniok][Dodano: 11.05.2011r. 21:30]
Science-fiction wyszło z mody?
We wtorek, 13 maja razem z klasą IIIb miałam okazję spotkać się z pisarzem Andrzejem Michałem Derwiszem. Towarzyszyła nam p. Małgorzata Pyszny. Dzięki uprzejmości pań bibliotekarek, spotkanie odbyło się w Bibliotece Miejskiej w Czerwionce-Leszczynach.

Pan Derwisz z zawodu jest dziennikarzem. Pisarstwo to jego hobby. Pisze ponieważ czuje potrzebę podzielenia się swoimi przemyśleniami z czytelnikiem. Dlaczego akurat science - fiction? Pisarza od dziecka interesował kosmos, pamięta czasy, kiedy człowiek po raz pierwszy stanął na Księżycu. Jak sam powiedział, w literaturze tej można puścić wodze fantazji, bo nikt nie sprawdzi autentyczności przedstawionego świata.

Jego mistrzem jest Stanisław Lem, ale zaczytywał się także powieściami Juliusza Vern’a. Mimo że literatura fantastyczno-naukowa wyszła z mody, jego najnowsza książka “Pierdołolandia“ została pozytywnie odebrana przez młodych czytelników. Z mniejszym entuzjazmem podchodzą do niej dorośli, szczególnie ci pozbawieni poczucia humoru;) A czym jest tytułowa Pierdołolandia? To planeta oddalona od Ziemi miliony lat świetlnych. Na nią został skierowany główny bohater - William Maria Jankowski Jhonson. Książka składa się z czternastu raportów dziennikarza poznającego zwyczaje Pierdołolandczyków. Autor zdradził nam parę informacji na temat mieszkańców tej dziwnej planety: Pierdołolandczycy kochają przemawiać. To urodzeni retorzy, choć nie koniecznie mówią mądre rzeczy.

Pan Derwisz zapewnił nas także o istnieniu weny twórczej. Pisze na komputerze, uważa że nie wszyscy są stworzeni do pisania i że każdy ma swój talent. Ten fakt może ucieszyć niektórych uczniów. Na koniec każdy otrzymał autograf w swoim zeszycie z języka polskiego.

Pierdołolandia

Opracowanie: Agnieszka Kluczniok