"Dobroć serca jest tym, czym ciepło słońca: ona daje życie." H. Sienkiewicz

HIGIENISTKA

mgr Grażyna Kołodziejek

Poniedziałek 730 - 1400

Wtorek 730 - 1130

Czwartek 730 - 1130


DRODZY RODZICE!

PROBLEM Z GŁOWY!

Problem wszawicy w szkołach nigdy nie przestał być aktualny. Z różnym natężeniem pojawia się on w placówkach edukacyjnych.

Zarażenie wszami głowowymi może przytrafić się dziecku tak samo, jak zdarza mu się zapomnieć odrobić pracę domową czy wziąć zeszyt. Rozprzestrzenianiu się zakażenia sprzyjają duże skupiska ludzkie np. przedszkola, szkoły, internaty, kolonie.

Wszawica głowowa częściej dotyczy dzieci niż dorosłych. Zakażenie wszawicą następuje bezpośrednio przez kontakt z włosami osoby chorej m.in. poprzez przytulanie się, stykanie się głowami lub poprzez używanie wspólnych przyborów do pielęgnacji włosów, pożyczanie czapek, czy szalików.

Najbardziej charakterystycznym objawem wszawicy jest świąd głowy, otarcia, zaczerwienienia, grudki spowodowane drapaniem swędzącej skóry głowy. U nasady włosów pojawiają się białe jaja zwane gnidami, często mylone z łupieżem. Do ich usunięcia często stosuje się grzebienia o gęstych ząbkach. Jeśli gnidy uda się wyczesać wówczas możemy być pewni, że to wszawica.

Pamiętajmy, że nie należy panikować, jeżeli już wiemy, że „moje dziecko ma wszy”. Zachowajmy spokój i bez wstydu rozpocznijmy leczenie.

Wszawicy można zapobiegać, ale można ją skutecznie wyleczyć. W tym celu należy:

  • - sprawdzić, czy zakupiony specyfik jest bezpieczny dla dzieci, nie powoduje alergii i nie drażni skóry głowy;
  • - zastosować odpowiedni preparat, który pomoże skutecznie wyeliminować chorobę;
  • - pamiętać, że każde leczenie trzeba powtórzyć po 7-8 dniach, aby mieć pewność, że nie nastąpi nawrót.

Tak więc RODZICU PAMIĘTAJ, że działania profilaktyczne w placówkach oświatowych muszą być realizowane systematycznie i w sposób skoordynowany. Niezbędna do tego jest współpraca pomiędzy rodzicami, dyrekcją placówki, nauczycielami i wychowawcami oraz pielęgniarką szkolną. Przypominamy, że kontrola czystości głów na terenie szkoły odbywa się za zgodą rodziców/opiekunów a także indywidualnie w gabinecie pielęgniarki szkolnej.

Podstawową zasadą profilaktyki wszawicy jest stała systematyczna kontrola czystości skóry i włosów dokonywana przez RODZICÓW lub OPIEKUNÓW i natychmiastowa likwidacja gnid i wszy w przypadku ich zauważenia.

Copyright by Marcin Gorzawski and G4. All rights reserved. Wszelkie prawa zastrzeżone.